Geleneksel John Waters yıl sonu listesi, ilk sırada “Annette”

Sinema dünyasının edepsiz dehası John Waters, her yılın sonlarına doğru o sene izlediği en iyi filmleri sıralar; genel yargıdan uzak, farklı olmaktan korkmayan, kimi gizli hazinelere de yer veren bu listeler birçoklarınca heyecanla beklenir. 2022 için geri sayım başlamış, uluslararası mecralar ve sinema otoriteleri liste çılgınlığına katkıda bulunurken Waters yine boş durmadı ve kişisel favorilerinin yer aldığı bir 10’lu yayımladı.

Birinci sıranın sahibi, Leos Carax’a Cannes’da En İyi Yönetmen ödülüne uzandıran, Sparks Kardeşler’in (Ron & Russell Mael) müzikleri ve senaryosunda parmağının bulunduğu Annette. “Çılgın, abartılı ve neyse ki kendini beğenmiş bir müzikal. Bizzat görün ki tanıdığınız hiç kimse bu deli şaheserini (anlatarak) mahvetmesin.” diyor Waters. Hemen arkasından The Roots’un davulcusu olarak da tanınan Questlove’ın ilk yönetmenlik denemesi Summer of Soul geliyor. Kamerayı 1969 yazına, Siyah topluluk için önemli bir kültürel miras olan Harlem Kültür Festivali’ne çeviren belgesel, 50 yıl kadar saklı kalan görüntülerin restore edilmesiyle meydana gelmişti. Üçüncü sırada “Yönetmenin ölümle ilgili en insancıl ve ironik ancak korkutucu derecede klostrofobik, kötü hissettiren draması” sözleriyle ballandırdığı son Gaspar Noé filmi Vortex var. Şok edici diğer işlerine nazaran iki kat rahatsız edici olduğunu düşünmekte.

Mandibles
Quentin Dupieux, Bruno Dumont, Joel Coen ve diğerleri…

Seçkinin devamında sırasıyla Bruno Dumont’un medya ahlakı ile şöhret kültürüne eleştiri okları yönelttiği France, 16 yaşındayken Morte a Venezia filminde rol alan Björn Andrésen’in tramvalarına yakından bakan The Most Beautiful Boy in the World belgeseli, “yılın en aptal sanat filmi, aynı zamanda en komik ve en çekici olanlardan biri” dediği Quentin Dupieux harikası Mandibles, Sean Baker’ın (Tangerine, The Florida Project) Cannes’da Altın Palmiye için yarışan yeni işi Red Rocket, “Bergman bugün Shakespeare uyarlaması çekse böyle görüneceğini” düşündüğü son Joel Coen çalışması The Tragedy of Macbeth, “katolik, seksi ve çok sapkın bir şekilde dindar” sözleriyle tanımladığı Bruce LaBruce filmi Saint-Narcisse ve Pedro Almodóvar’ın Madres paralelas’ı yerine son anda listeye aldığını söylediği The Onania Club var. Sıralı hâlini aşağıda bulabilirsiniz.

Saint-Narcisse
  1. Annette (Yön: Leos Carax)
  2. Summer of Soul (Yön: Ahmir “Questlove” Thompson)
  3. Vortex (Yön: Gaspar Noe)
  4. France (Yön: Bruno Dumont)
  5. The Most Beautiful Boy in the World (Yön: Kristina Lindström, Kristian Petri)
  6. Mandibles (Yön: Quentin Dupieux)
  7. Red Rocket (Yön: Sean Baker)
  8. The Tragedy Of Macbeth (Yön: Joel Coen)
  9. Saint-Narcisse (Yön: Bruce LaBruce)
  10. The Onania Club (Yön: Tom Six)

Sıra dışı John Waters, bilindiği üzere, yazıp yönettiği Pink Flamingos, Hairspray, Cry-Baby ve Cecil B. Demented gibi kült yapımlarla sinema tarihinde önemli yer ediniyor. Yönetmen, senarist, sanatçı ve sanat koleksiyoncusu kimliklerinin yanı sıra oyunculuğa da yabancı sayılmaz. Gözümüz yollarda beklediğimiz The Marvelous Mrs. Maisel 4. sezonda kendisinin konuk olarak yer alacağını da anımsatalım.