Ay’a yeniden inmek mümkün: ‘’Apollo 11’’ — Sabit

Yapımcı Todd Douglas Miller’ın Apollo 11 belgeseli, NASA çalışanlarının daha önce ortaya çıkmamış görüntüleriyle bugüne kadar arşivlerde saklı kalan ses kayıtlarını bir araya getiriyor.

Apollo 11’in Ay’a inişinin 50. yıl dönümünde, Temmuz 1969’da gerçekleşen sekiz günlük heyecanlı yolculuğa yeniden tanık olacağız. Bu yolculuğu bizlere anlatacak kişi ise dönemin izleyicilerine uçuşun matematiğini anlatan, Amerika’nın akıllarda yer etmiş spikeri Walter Cronkite. Aynı zamanda NASA teknisyenlerinin kendinden emin diyaloglarını yakından dinleyeceğimiz bu belgeselde, bilgisayarla yaratılmış çeşitli görsellerle ünlü uzay uçuşunu daha iyi anlayabileceğiz.

Dahası, Apollo 11 Amerikan Ulusal Arşivi’nde tamamıyla unutulmuş, NASA çalışanları ve 1972’de yayınlanan Moonwalk One belgeseli ekibi tarafından çekilen, yalnızca Ay’a yapılan yolculuğa değil, Apollo 11’in inişini ve astronotların Dünya’ya dönüşünü izlemek için toplanan kalabalığa odaklanan çeşitli görüntüleri de içeriyor. Bu yönüyle, Apollo 11 her ne kadar bilindik bir dönüm noktasını ele alsa da, tüm bu içerikleri yıllar süren büyük bir uğraşla ve sabırla bir araya getiren Todd Miller ve ekibi, tarihi yeniden anlatmak yerine onu yaşayan kişilerle yeniden canlandırmayı amaçlıyor.

(Yazı: Merve Coşkun)