Ayalew Mesfin’in isyankâr Ethio-groove’u

7-10 Kasım tarihlerinde Utrecht’te gerçekleşecek Le Guess Who? programının en özel konuklarından biri olan Etiyopyalı müzisyen Ayalew Mesfin, Avrupa kıtasındaki ilk konserini festival kapsamında verecek. 70’lerde ülkesindeki diktatöryel baskıya rağmen müzik yapmayı sürdüren, dünyanın geri kalanı tarafından keşfedilmesi 30-40 yıl süren Mesfin’in serüvenine Ethem Onur Bilgiç’in illüstrasyonlarıyla bakalım.

Yazı: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Ethem Onur Bilgiç
Bu içerik Le Guess Who? 2019 festival kitapçığı için hazırlanmıştır.

Ayalew Mesfin, meşhur 70’ler Ethio-groove sahnesinin gerçek kahramanlarından biri. Farklı Afro Amerikan müzisyenlerden ilham alan Mesfin, Etiyopya müziğinin yüzyıllara yayılan mirasını Batı enstrümantasyonuyla yorumluyor. Besteleri, ülkedeki bu üretken dönemin en “funky” ve “groovy” örnekleri arasında. Söz konusu dönemde Etiyopya’da politik çatışmalar yaşansa da Mesfin tutkuyla performans sergilemeye ve şarkı yazmaya devam etti. Derg rejiminde hapishaneden çıkması için müzik yapmaya son vereceğine dair bir anlaşma da imzaladı ama hayatı boyunca müziğini yer altında tutmayı başardı.

Ayalew Mesfin, grubu Black Lion Band’i 1973’te Etiyopya İç Savaşı’nın hemen öncesinde kurdu. Grubun üyeleri Tamiru Wolde A’b, Teshome Deneke, Tamiru Ayele, Tamirat Ziltini, Tekle Tesfaezgi ve Giovanni Vincenzo’ydu. Mesfin ve Black Lion Band, ücretsiz olarak yayınladıkları binlerce kasedin yanı sıra Addis Ababa’daki Patris Lumumba Night Club’da ve Mesfin’in sahibi olduğu Stereo Club’da sahne alıyordu.

70’lerde teklileri Amha Records ve Kaifa tarafından yayınlansa da dünyanın geri kalanının Mesfin’in sanatı ve harikalarıyla tanışmasının 30 yıl sürdüğünü söyleyebiliriz. Francis Falcetto’nun ilham verici toplama albüm serisi Ethiopiques, Swinging Addis Ababa’nın sekizinci derlemesi, Etiyopya dışında yayınlanan ve Mesfin’in bir parçasını içinde barındıran ilk albüm oldu. Bu parça da rock etkisi yoğun olarak hissedilen leziz “Hasabe” şarkısıydı. Geçtiğimiz yıl Mesfin, duyulmamış Ethio-groove şarkılarından oluşan ilk uzunçaları Hasabe’yi (My Worries) Now Again Records etiketiyle yayınladı. Bu albümün tamamlanması 40 yıldan fazla sürdü.

“Toplumsal olaylar ve problemler şarkılarıma ilham veriyor” diyor Mesfin. Melodileri ve şarkı sözleri, diktatöryel baskıyla karşılaşmış bir jenerasyonun gerçek ruhunu yansıtıyor. Mesfin, Le Guess Who? festivali kapsamında 40 yıl önce yazdığı şarkıları ilk kez Avrupa’da canlı olarak çalacak. Bu özel performansta müzisyene Amerikalı Debo Band eşlik edecek.

Ayalew Mesfin, 8 Kasım Cuma akşamı Mykki Blanco, Lightning Bolt, Lafawndah, Tyondai Braxton, Deerhunter ve nice isimle birlikte Le Guess Who?’da sahne alacak.