Azra Deniz Okyay’ın ilk uzun metrajı “Hayaletler” 77. Venedik Film Festivali’nde

2013 yapımı Küçük Kara Balıklar ve 2016 yapımı Sulukule Mon Amour gibi ödüllü kısalarıyla tanıdığımız Azra Deniz Okyay ilk uzun metraj filmiyle karşımızda. Okyay’ın yazıp yönettiği Hayaletler filmi, 2-12 Eylül tarihleri arasında Venedik’in Lido Yarımadası’nda gerçekleşecek 77. Venedik Film Festivali’nde Geleceğin Aslanı ödülü için yarışacak. 

Yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği filmin başrollerini Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve Emrah Özdemir paylaşıyor. Film, Türkiye genelinde elektrik kesintisi yaşanan bir günde geçiyor ve İstanbul’un Sucular mahallesinde birbirinden farklı dört karakterin iç içe geçen hikâyesine odaklanıyor. Hayaletler; hip hop dansçısı olmak isteyen Didem, belediyede temizlik görevlisi olarak çalışan İffet, kentsel dönüşümün fırsatçısı Raşit ve mahallenin çocuklarına gönüllü film dersleri veren Ela’nın hikâyelerini anlatırken bugünün Türkiye’sini distopik bir yerden ele alıyor.  

Hayaletler filmi İstanbul Film Festivali’nde Köprüde Buluşmalar‘a seçilmiş ve Katar merkezli Doha Film Enstitüsünden post prodüksiyon fonu elde etmişti. Dünya prömiyerini 77. Venedik Film Festivali’nin Uluslararası Eleştirmenler Haftası bölümünde yapacak filmin Türkiye vizyon tarihi önümüzdeki aylarda belli olacak.

Yazı: Ceren Kulkul