Back To The Future müzikali için yeni rota Broadway

Tüm zamanların en sevilen bilim kurgularından Back To The Future’a bir devam filmi gelme olasılığının sıfıra yakın olduğunu, senarist Bob Gale’in yaklaşık iki yıl önce konuk olduğu bir podcast aracılığıyla öğrenmiştik. Ne var ki 80’ler nostaljine iştahı kabarmış olanlar için çareler tükenmiş değil. 2012’den bu yana gündemde olup 2020 başında Manchester’da prömiyer yapan ve o zamandan bu yana Londra’daki West End’de seyirci karşısına çıkan Back To The Future: The Musical, nihayet Broadway sahnelerine taşınmaya gün sayıyor.

1985 tarihli ilk filmden ilhamla, kaynak materyalin yönetmeni Robert Zemeckis ve senaristi Bob Gale tarafından kaleme alınan müzikalde; Michael J. Fox’un karakteri Marty McFly’a Olly Dobson, Christopher Lloyd’un karakteri Emmett “Doc” Brown’a ise Roger Bart hayat veriyor. Yönetmen koltuğunda Tony Ödüllü John Rando konumlanıyor. Müzikler orijinal besteci Alan Silvestri’nin, şarkı sözleri Glen Ballard’ın ellerinden çıkmış ve filmde duyduğumuz “Johnny B. Goode”, “Earth Angel” ve “The Power of Love” gibi klasiklerle birlikte ikilinin yeni üretimleri de prodüksiyonda yer edinmiş.

Back To The Future: The Musical, Birleşik Krallık izleyicisinden büyük ilgi görmüş ve 2022 Olivier Ödülleri’nde En İyi Müzikal ödülüne uzanmıştı. Broadway sınavı için ise ABD’li seyircilerin 2023’e kadar sabretmesi gerekecek.

Öte yandan Back To The Future cephesinden gelen tek gelişme bu değil. Gelecek sene düzenlenecek 95. Oscar Ödülleri kapsamında Michael J. Fox’a Akademi Onur Ödülü takdim edileceği, kısa süre önce duyuruldu.