Pegasus’la Tatile Doymayanların Rehberi: London Notting Hill Carnaval

Londra’da yıl içinde düzenli olarak belirlenen “bank holiday” günleri yani resmi tatillerin olduğu günlerde zaman zaman çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu Ağustos ayındaki tatilin tarihlerinde şehrin en eski kutlamalarından biri olan London Notting Hill Carnaval, dans ve eğlence meraklılarını İngiltere’ye davet ediyor. Sonbahara keyifli bir geçiş yapmak istiyorsanız, rotanız 30-31 Ağustos’ta İngiltere olsun.

NHC_2

London Notting Hill Carnaval, 1959’dan bu yana Londra’da Notting Hill bölgesinde yer alan Karayipliler tarafından düzenlenen bir karnaval. Yöresel ve kültürel birçok detayın yer aldığı karnavalın en temel özelliklerinden biri de dans ve müziğe dayalı olması. Rengarenk kostümler giyen Karayip kökenli insanların Reggae, Dub, Samba ve daha birçok müzikle doldurduğu sokaklara çıkarken mutlaka kostümlü olmanızda fayda var. Sokaklara kurulan kocaman müzik sistemlerinin yanı sıra iki gün boyunca Notting Hill bölgesine yerleştirilmiş küçük sahnelerde canlı performanslara rastlamak da mümkün. Konu karnaval olunca yolda yürürken denk geleceğiniz son derece eğlenceli karnaval orkestraları da sizi bir an olsun bile durdurmamak için elinden geleni yapıyor olacak.

The Annual Notting Hill Carnival Celebrations Take Place

Karnavalın ayrıca bir günü özellikle aileler ve çocuklar için ayrılmış durumda. Çocukların dahil olabileceği aktiviteler, dans etkinlikleri, Karayip kültürüne ait makyajların yapıldığı standlar ve çeşitli kıfayet standları ile eğlence sokaklarda hiç bitmiyor. London Notting Hill Carnaval’ın özellikle yürüyüşlü olan rotaları için planlarınızı önceden yapmanız, bu çok özel gösterilerin hiçbirini kaçırmamanız anlamında geliyor. Bölgenin çok kalabalık olacağını da hesaba katarsanız, zamanlamanın her şey demek olduğunu da anlayacaksınız. Bu arada şunu da belirtelim: Karayip temalı bir festivalde yemek olmaması düşünülemez. Kurulan sokak pazarındaki standlardan yemek yemek için karnavala gitmeden önce çok bir şey yememenizi tavsiye ediyoruz.

30-31 Ağustos’ta Londra’da gerçekleşecek olan London Notting Hill Carnaval için Sabiha Gökçen’den gerçekleşen Pegasus Havayolları’nın Londra seferlerinden kendinize uygun ve hesaplı olanları seçebilirsiniz. Bu arada hatırlatalım, Pegasus Havayolları bu sene Gatwick Havaalanı’na da uçmaya başladı. Şehirde kalmak için merkezi bir yerde kalma şartınız olmasa da olur çünkü karnavalın olduğu yere ister metroyla ister yürüyerek isterseniz de otobüsle gitmeniz mümkün.