Badmixday: “Anneannem ve dedemin ses varyasyonlarını notalara dökebileceğim bir enstrüman yapmak isterdim”

Kendine Has Demonation Festivali No:8’in açılışını 5 Ocak akşamı arkaoda’da yapacak olan Badmixday, bağımsız müzik sahnesinin yeni jenerasyonunun en yaratıcı prodüktörlerinden biri. Festivalden önce, Badmixday’le kendisine ilham verenler ve müziğinin nasıl şekillendiği üzerine sohbet ettik.

Müzik ve prodüksiyonla ilgilenmeye nasıl başladın? Müzikal üretimler yapmaya başladığın dönemde sana ilham veren müzisyenler kimlerdi?

Müzikle ilişkim ailemle, özellikle babamla vakit geçirebilecek kadar büyüğümde başladı. Çok özel bir arşivi vardır kendisinin ve ben oradaki Gipsys ve Bob Marley albümlerine tutulmuştum. Yanlış hatırlamıyorsam 3-4 yaşındaydım. Prodüksiyon kısmı çok enterasan gelişmiştir. Free beatler üzerine söz yazan arkadaşlarıma “Alın bunu ben yaptım” havasını atabilmekle başladı. Kurduğum bir DAW ile davul loopları kaydederdim. O zamanlar fazlaca East Coast hayranıydım ve arkadaşlarım da rap müzikle iç içeydi. Hep o şekilde başladı yani. Lise zamanları iyice müziğin içine dalmaya başlamıştım, kendimce güzel müzik dinliyordum. O yıllarda bana Floex, Hidden Orchestra, Floating Points, Lights Out Asia Nick Drake ve Azer Bülbül ciddi şekilde ilham veriyordu hala bu müzisyenlerin yeri ayrıdır benim için.

A Quiet Mind Awaits, prodüksiyon anlamında birçok farklı etkileşimden izler taşısa da bütünlüklü ve olgun bir tınıyı da beraberinde getiriyor. İlk uzunçalarını hazırlarken yaratmak istediğin atmosferin albüme ne oranda yansıdığını düşünüyorsun?

A Quiet Mind Awaits yaratmamın en çok zamanımı ayırdığım albüm oldu ve tüm eforomu harcadığım için istediğim atmosferi direkt sergiledi diye düşünüyorum. Projelerimde yaşanan talihsiz sıkıntılardan dolayı biraz duyum sorunları yaşadım ama genel olarak memnunum. Aldığım geri dönüşler, insanların ilgisi, albüm hakkındaki hoş konuşmaları, canlı performanslara ilgileri, Hush Hush Records’ın tavrı ve yurt dışındaki platformların alakası da bunu bana gösterdi. Hepsine tek tek teşekkür ediyorum.

Kendine has bir enstrüman yaratacak olsaydın nasıl bir ses çıkarmasını isterdin?

Kendime has bir enstrüman yaratacak olsaydım bu anneannem ve dedemin ses varyasyonlarını çalıp notalara dökebileceğim üflemeli bir enstrüman olurdu. Seslerini bir kez daha duyabilmek için müzikle iç içe olarak bunu isteyebilirdim.

2018’e dair planlarında neler var? Bizi önümüzdeki yıl Badmixday cephesinden neler bekliyor?

2018 müzikal anlamda benim için çok güzel bir başlangıç olacak. Yeni synthesizerlar ve yeni ekipmanlar ediniyorum. Albümden sonra bir şeyler yaratma enerjimin geri geldiğini hissediyorum. Yine geçmişte yaptığım işlerle dönük olarak Süha ile bir şeyler düşünüp, müzik yazıyoruz. Farklı janrlarda bir şeyler üretmeye başladım -Badmixday harici- . Onun da enerjisi bana ayrıca ilham veriyor. Bunlar dışında gelişmeleri ben de heyecanla bekliyor olacağım. Gerisi biraz sürprizli kalsa iyi olabilir. Badmixday sound’unu ilerletmeye devam edeceğimin garantisini verebilirim tabi.

Kendine Has Demonation Festival No:8’in Facebook etkinlik sayfası için buraya tıklayabilirsiniz.