BAFTA Televizyon Ödülleri’nde gecenin yıldızı “I May Destroy You”

Britanya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi’nin, ülkenin en iyi televizyon yapımlarını onurlandırdığı BAFTA Televizyon Ödülleri sahiplerini buldu. Geçtiğimiz senenin en zihin açıcı seyir tecrübelerinden biri olmasına rağmen Altın Küre gibi kimi ödül gruplarınca görmezden gelinen I May Destroy You bu sefer şeytanın bacağını kırdı ve birçok önemli kategoride galip gelerek gecenin yıldızı olmayı başardı.

Bir gece kulübünde cinsel saldırıya maruz kalan baş karakterinin hayatını, ilişkilerini, hatta kendi eylemlerini yeni bir perspektif üzerinden değerlendirme sürecini takip ettiğimiz I May Destroy You; 2020’ye damgasını vuran Normal People ve Small Axe gibi iki önemli yapımın daha yer aldığı Mini Dizi kategorisinin galibi oldu. Hem yaratıcı ekibin liderliğini yapan hem de başrolde yer alan Michaela Coel ise Billie Piper (I Hate Suzie), Daisy Edgar-Jones (Normal People), Jodie Comer (Killing Eve), Letitia Wright (Small Axe) gibi güçlü performansların yarıştığı En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde zafer kazandı.

Sinema, televizyon ve tiyatro dünyasında çıplaklık ve/veya cinsellik içeren sahneleri denetlemek için eğitilmiş profesyonellere yakınlık direktörü adı veriliyor. Kabul konuşmasında Coel, özellikle dizinin yakınlık direktörü Ita O’Brien’a teşekkür etti ve “Sektörümüzdeki varlığınız için teşekkürler. Sömürü, saygı kaybı, gücün kötüye kullanımı konusunda sömürülmeden veya istismara uğramadan çalışmalar yapabilmemiz adına fiziksel, duygusal, profesyonel sınırlar oluşturduğunuz ve güvenli alanlar yarattığınız için teşekkür ederiz.” dedi.  Anlatısını rıza teması ekseninde kuran bir dizi için, bu mesleğin varlığının hayati önem taşıdığını belirtti.

Bir başka önemli zafer ise Normal People ile güçlü bir çıkış yapan Paul Mescal’a aitti. Oyuncu; John Boyega (Small Axe), Shaun Parkes (Small Axe) ve Josh O’Connor (The Crown) gibi dişli rakipleri geride bırakarak ödüle uzandı. Ödülünü adadığı rol arkadaşı Daisy Edgar-Jones’u gözyaşları içinde bıraktı.

Geçtiğimiz günlerde teknik kategorileri de dağıtılan BAFTA Televizyon Ödülleri’nin önemli dallardaki kazananları hemen aşağıda. Tüm aday listesi şuradan incelenebilir.

EN İYİ DİZİ (Drama): Save Me Too
EN İYİ DİZİ (Komedi): Inside No.9
EN İYİ MİNİ DİZİ: I May Destroy You
EN İYİ TV FİLMİ: Sitting in Limbo
EN İYİ KADIN OYUNCU: Michaela Coel (I May Destroy You)
EN İYİ ERKEK OYUNCU: Paul Mescal (Normal People)
EN İYİ KADIN OYUNCU (Komedi): Aimee Lou Wood (Sex Education)
EN İYİ ERKEK OYUNCU (Komedi): Charlie Cooper (This Country)
EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU: Rakie Ayola (Anthony)
EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU: Malachi Kirby (Small Axe)
EN İYİ ULUSLARARASI DİZİ: Welcome to Chechnya: The Gay Purge