Banksy’nin kimliğine dair yeni iddialar

Banksy’nin 1990’lardan beri sır gibi korunan gizli kimliğine dair yeni ipucumuz, tozlu arşivlerden çıkan bir video.

Haber muhabiri Robert Murphy, bu kamera görüntüsünü ITV News arşivlerinde Banksy hakkında yaptığı araştırma sonucunda keşfetmiş. 16 yıl önce çekilen görüntüde adının Banksy olduğunu iddia eden bir sokak sanatçısı, “Turf War” adlı ilk kişisel sergisine hazırlandığını belirtiyor (Banksy’nin ilk bilinen sergisinin adı da bu).

Klipte yüzünün yarısı tişörtle örtülü olan kişi, stensil ile iki graffiti üzerinde çalışıyor. Çalıştığı duvarda “KILL MORE” (daha çok öldür) cümlesinin harflerinin yazdığı bloklarla oynayan bir bebek ve siyah bir örümcek var – Banksy’nin olduğu bilinen iki eser. Maskeli adamın ITV News muhabiri Haig Gordon’a açıklaması da şöyle: “Maskeliyim, çünkü graffiti sanatçısı olup halka açılamazsın.” Görüntüleri yıllar sonra izleyen emekli muhabir Gordon, sanatçının Banksy olup olmadığından emin olmadığını belirtti. Öte yandan Banksy’nin Bristol’daki eserleri hakkında birkaç kitap yayımlayan Richard Jones, bu videonun daha önce rastlanan Banksy teorilerinden farklı olduğunu ve “çok, çok ender” olduğunu vurguladı.

Gordon, şu detaya da dikkat çekti: Banksy, yeni bir graffiti yapacağı zaman etrafındakilere tanınmamak için birkaç kişiyi daha yanına alarak çalışıyor. Sonra da sadece Banksy’nin işi kalacak şekilde duvar boyanıyor. Diğer zamanlarda ise istediği stensil kalıplarını çıkarıp sanatçı dostlarına talimat verebiliyor. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda videodaki maskeli kişinin Banksy’nin yerine geçmiş biri olabileceği de düşünülebilir.

Banksy’nin temsilcileri, kamera görüntüleri hakkında olumlu ya da olumsuz hiçbir yorum yapmadı. Örneğin 2016 yılında, 1995’te çekilmiş ve içerisinde Banksy’nin “Flower Bomber” çalışmasının yer aldığı bir sanatçı görüntüsü bulundu. Fakat karanlık ve bulanık kamera kalitesi, sanatçının yüzünün seçilmesini engelliyordu. Şu anda Banksy’nin kimliği hakkındaki popüler teorilerden biri, onun Robin Gunningham olduğu. Her kim olursa olsun, Banksy dünyanın birçok köşesinde manşet olmaya devam edecek gibi görünüyor.

(Yazı: Cansu Çubukçu)