Bant Mag No:33'ten // Hayali Bollywood filmine müzikler: The Bombay Royale

Dinleyicisine sinematik bir işitsel deneyim yaşatan Avustralyalı grup The Bombay Royale’in son albümünü dinlemeye doyamadık ve sorularımızı grubun beyni Andy Williamson’a yanıtlattık.

Röp: Cem Kayıran, İllüstrasyon: İsmail Berkel

Özellikle geride bıraktığımız yazın başlarında yayınladığı ikinci albümü The Island of Dr. Electrico ile dikkatimizi çeken Melbourne merkezli grup The Bombay Royale, isminden de anlaşılabileceği gibi Hint müziklerinden yola çıkarak, eşlik etmesi ve dans etmesi kolay şarkılar yapıyor. 60’lı, 70’li yılların Bollywood filmlerinin müziklerinden fazlasıyla ilham alan ekibin müziğinde batı merkezli birçok türü de hissetmek mümkün.

İki Hint şarkıcısı Parvyn Kaur Singh ve Shourov Bhattacharya ile birlikte on bir kişilik grubun beyni olan Avustralyalı müzisyen Andy Williamson, The Bombay Royale konseptinin nasıl ortaya çıktığı ve The Island of Dr. Electrico’nun hikâyesiyle ilgili sorularımızı yanıtladı.

Bollywood müziklerine ilk olarak nasıl ilgi duymaya başladın? Bu sahneden favori albümlerin neler?
Benim için bu ilgi plak toplayarak ve Hindistan’ı ziyaret ederek başladı. Bir müzisyen olarak her zaman yeni seslere açtım ve Hindistan’da duyduklarım aklımı kaybetmeme sebep oldu. Don (Anandji ve Kalyanji) ve Shalimar (RD Burman) gibi filmlerin müzikleri aralarından sıyrılsa da gerçekten 1960’lar ve 70’lerde yayınlanmış yüzlerce filmin harika müzikleri var. Bombay’daki besteciler psikedeli, surf, funk ve disko gibi türleri taze ve eşsiz Hint müziğine uyarlamış. Bollywood film müziklerinin, o dönemde Avrupa ve ABD’de üretilen film müzikleri kadar iyi olup olmadığı tartışılacak bir şey bile değil.

The Bombay Royale’in ikinci uzunçaları The Island of Dr. Electrico geçtiğimiz yaz yayınlandı. Bu albümün hazırlık aşamalarından biraz bahseder misin?
Büyük kısmı 2013 Kasım’ında kayıtlara başlamamızla birlikte sona eren 12 aylık süreçte yazıldı. Yazım aşamasında çok fazla ortak çalışmanın olmasıyla ilk albümümüzden epey ayrılıyor. Albüm bende ilerleme ve daha geliştirilmiş bir çalışma hissi yarattı. Nerede olduğumuzu temsil etmesi açısından albümle ilgili epey mutluyuz.

The Island of Dr. Electrico nasıl bir filmin müziği olurdu sence?
Biraz karışık ama Dr. Electrico, Skipper’ın sağ koludur. (Ve kötüdür, daha çok delicedir!) Adası kokuşmuş ve boğucu bir sürgün yeridir ve güneşlenmek için tavsiye edilmez. ‘’Henna Henna’’ şarkımızın klibi filmin bir anlamda açılış sahnesi ve Tiger’ın kafasında bir çuvalla esir olarak göründüğü Skipper’ın özel jetinde geçiyor. Birtakım deneyler (!) için Dr. Electrico’nun adasından ayrılıyor. Tiger’ın geleceği çok belli değil ama işlerin çok iyi gitmediğini söylemek mümkün. Bir gizli ajan olan ve Tiger için garip bir konumda olan Mysterious Lady, uçakta hostes kılığındadır ve onu duty free’deki el arabaları ve wasabi bezelyeleriyle kurtarmaya gelmiştir. Sonrasında ne olduğu hâlâ senaristlerde (!) saklı ama en iyi Bollywood geleneğinde olduğu gibi hikâyedeki engeller bolca aksiyon, komplo ve romansla aşılıyor. Ve tabiî ki funky müziklerle!

Bant Mag. No:33’te yer alan röportajın devamını okumak için buraya tıklamanız yeterli.