Bant Mag. No:36’dan // Davulcular anlatıyor: Bruce Cawdron (Godspeed You! Black Emperor / Esmerine)

Bant Mag. No:36’da yer alan “Nasıl başladım? Neden başladım?¨: Davulcular anlatıyor isimli dosyada, yerli yabancı toplam 32 davulcunun, davulla ilgili hikayelerine yer verdik. Şimdi söz, Godspeed You! Black Emperor, Set Fire To Flames, Esmerine gibi gruplarla tanıdığımız Bruce Cawdron’da!

Bruce Cawdron
Godspeed You! Black Emperor / Set Fire To Flames / Esmerine

“Hiçbir zaman punk rock’tan başka bir tür sevemeyeceğimi düşünüyordum ama zevkler zamanla gelişiyor.”

Davul çalmaya 16 yaşında, birkaç arkadaşımla bir punk rock grubu kurmaya karar verdiğimiz zaman başladım. O dönemler başlıca ilham kaynağım American Hardcore ve Keith Moon’dan yola çıkılarak yaratıldığı düşünülenMuppet Show karakteri Animal’dı! O yaşlarda hiçbir zaman punk rock’tan başka bir tür sevemeyeceğimi düşünüyordum ama zevkler zamanla gelişiyor. Bir süre sonra Kelt ve Afrika müziği gibi daha geleneksel müzik türleri üzerinde çalışmaya başladım ve müzik zevkim bu şekilde evrilmeye başladı. Şimdi her şeyi çalıp bundan zevk alabilirim ama bol enerjili, drone’lu ve kendini tekrarlayan melodilere sahip, üzerinde istediğim kadar oynayabileceğim sade akor kalıplarını hâlâ çok seviyorum.

Bir Godspeed konserinde o kadar yorgundum ki bir anlığına uyuyakalmışım! Uyandığımda ise hâlâ çalıyordum!

Elvin Jones’u bir yüksel lisans dersi sırasında izlemiş, daha sonrasında onunla bir röportaj yapmış ve ondan drone ve ostinatolar (birbirini tekrar eden kısa melodiler) hakkında kişisel bir ders almıştım. Drone ve ostinatoları onun John Coltrane’le yaptığı kayıtlarda sıklıkla duyabilirsiniz. Onun kendine has fikirleri ve yöntemleri benim davulu sadece çalmaktansa melodik bir enstrüman olarak kullanabilmemi sağladı. Bunun gibi unutamadığım bir başka anım da bir Godspeed konseriyle ilgili. Konserde o kadar yorgundum ki bir anlığına uyuyakalmışım! Uyandığımda ise hâlâ çalıyordum, işte buna “kas hafızası” denir! Ayrıca, orkestral perküsyon okumak için okula geri dönmek ve neredeyse iki yıl gibi bir süre boyunca sadece trampetle pratik yapmanın ardından bütün bu çalışmanın bütün vücudumu kullandığım davul setinde fazlasıyla faydasını görmüş olmak da benim için enstrümanımla ilgili unutulmaz olaylardan biridir.

Bana ilham olmuş davulcuları da belli bir sıralama olmadan saymam gerekirse:

Elvin Jones, Keith Moon, Tony Allen, Art Blakey, Max Roach, Katherina Bornefeld, Chris Mars, Jim White, Charlie Watts, Evelyn Glennie, Carlton Barrett, Jamie Thompson, Aidan Girt, Billy Higgins, Maureen Tucker, George Hurley, Brock Pytel, Eloi Bertholet, Yoshimi P-We.

davulcular_bruce (1)
Yükleniyor...