Bant Mag. No:36’dan // Davulcular anlatıyor: Chris Corsano (Rangda / Björk / Corsano Flaherty Duo / Chikamorachi)

Bant Mag. No:36’da yer alan “Nasıl başladım? Neden başladım?¨: Davulcular anlatıyor isimli dosyada, yerli yabancı toplam 32 davulcunun, davulla ilgili hikayelerine yer verdik. Şimdi söz solo kariyerinin yanı sıra Björk’ten Thurston Moore’a, Sir Richard Bishop’tan Jim O’Rourke’a sayısız müzisyenle ve sayısız projeyle karşımıza çıkan Chris Corsano’da!

Chris Corsano
Rangda / Björk / Corsano Flaherty Duo / Chikamorachi

“Asıl olay abim gibi olabilmekti.”

Küçük çocukken tencere ve tava, ondan kısa süre sonra da bir arkadaşımın hemencecik mahvettiği oyuncak bir davul setini çaldım. Birkaç yıllık bir ara oldu, ondan sonra da ağbimin geçici bir süre evde bıraktığı bir seti çalmaya başladım. Asıl olay ağbim gibi olabilmekti.

Bence adanmışlık veya çılgınlık diyebileceğimiz o tutku tüm enstrümanlarda var. Trompetçilerin felç geçirme riski daha yüksek oluyor, saksafoncular senelerce kuvvetli üflemekten fıtık oluyor, bazı piyanistler ellerini ve bileklerini mahvediyor; o yüzden bu pazarın bir tek davulcuların tekelinde olduğunu sanmıyorum. Bence, herhangi bir enstrümana kendini tamamıyla adamak insanı biraz delirtiyor. Ama öte yandan da muhtemelen o enstrüman olmasa daha çok delirirsin.

davulcular_chris_corsano