Bant Mag. No:39'dan // Hal Hartley dünyasından 10 unutulmaz karakter

Amerikan bağımsız sinemasının nevi şahsına münhasır dâhilerinden Hal Hartley’nin kaçık, gizemli, tamamen özgün, son derece intihar eğilimli muazzam karakterleri arasında bir yolculuğa çıkalım istedik.

Yazı: Melikşah Altuntaş, İllüstrasyon: Sadi Güran

bant-39-hal_01

JOSH HUTTON
Hangi filmden: Hal Hartley’nin kariyerindeki ilk uzun metrajlı film olan ve kendine ait o özgün dilin henüz inşa edildiği The Unbelivable Truth (1989).
Kim oynuyor: Hartley’nin ilk dönem filmlerinde çoğunlukla başrolde izlediğimiz Robert John Burke.
Tek cümleyle Josh: İşleyip işlemediği hâlâ belirsizliğini koruyan bir suçtan yıllarca hapis yattıktan sonra yaşadığı kasabaya geri dönen araba tamircisi Josh, kendisine kafayı takmış olan güzeller güzeli Audry ve cazibesine kapılan diğerlerinin arasında sessiz sakin yaşayıp gidiyor.
Karamsarlık oranı: 5/10. Durum çok fena sayılmaz.
Ne kadar gizemli: Josh’a dair bildiklerimiz bir elin parmağını geçmiyor.
Kendisini son görüşümüz: Onu en son, dünyanın sonunun geleceğine neredeyse emin olan Audry’nin şuraya bak diye işaret ettiği gökyüzünde belirsiz bir noktaya gözlerini dikmişken gördük.

bant-39-hal_02

MARIA COUGHLIN
Hangi filmden: Hartley’nin ilk önemli çıkışını sağladığı ve pek çoklarına göre hâlâ kariyerinin en sevilen filmi olan Trust (1990).
Kim oynuyor: Hartley’nin ilk iki filminin başrolünde izlediğimiz Adrienne Shelly.
Tek cümleyle Maria: Azılı ergenliğini,babasına attığı tokatla patlatıp sonrasında perişan olan Maria, bir yandan kızgın annesi, diğer yanda âşık olduğu sosyopat Matthew ve karnındaki bebeğiyle, gözümüzün önünde aklı beş karış havada genç kızdan, tam bir akıllı bıdığa dönüşüyor.
Karamsarlık oranı: 3/10. Pek karamsar biri olduğu söylenemez. Hattâ en kötü durumdan bile bir umut ışığı çıkarabilmeyi başarıyor.
Ne kadar gizemli: Ne yazık ki pek gizemli biri sayılmaz. Hayatı da yeni yeni öğreniyor.
Kendisini son görüşümüz: Onu en son, caddenin ortasında, sevdiği adamın ardından mağrur şekilde bakarken gördük.

bant-39-hal_03

ELINA
Hangi filmden: Hartley’ye ilk kez Altın Palmiye adaylığı getiren ve artık Amerikan bağımsız sinemasının heyecan verici yönetmenleri arasına girdiğinin ispatı olan Simple Men (1992).
Kim oynuyor: Dört Hal Hartley filminde birden gönül çelen Elina Löwenshon.
Tek cümleyle Elina: Hiç beklemediğiniz bir anda kendisinden yiyebileceğiniz bir tokat ve her an gelebilecek bir epilepsi nöbetiyle elinizi ayağınızı birbirine dolandıracak, tekinsiz, gizemli bir Rumen kadını
Elena.
Karamsarlık oranı: 6/10. Karamsarlık kendisinde huzursuzluk olarak nüksediyor.
Ne kadar gizemli: Epey gizemli. Tüm film kendisinin ne işler peşinde olduğunu anlamaya çalışıyoruz.
Kendisini son görüşümüz: Onu en son, bir balıkçı teknesinde, müstakbel kayınpederi tarafından rahat olması konusunda azarlanırken görüyoruz.

bant-39-hal_04

ISABELLE
Hangi filmden: Hartley’nin her zamanki keskin mizahının ucunu bir tık daha sivrilttiği, zeki ve heyecan vericiAmateur (1994).
Kim oynuyor: İlk ve son kez bir Hal Hartley filminde oynayan Isabelle Huppert.
Tek cümleyle Isabelle: Eski bir rahibe olan ve kendini nemfoman sanan Isabelle, bir kafede oturmuş seks dergilerine kısa öyküler yazarken, bir yandan da Tanrı’dan beklediği kutsal görev için gün sayıyor.
Karamsarlık oranı: 4/10. Pek karamsar sayılmayacak Isabelle, her ne kadar güçlü bir dönüşüm yaşasa da Allah’tan umut kesmeyenlerden.
Ne kadar gizemli: Varoluşu itibariyle tezatların kadını olan Isabelle epey gizemli biri.
Kendisini son görüşümüz: Onu en son gördüğümüz an, filmin sonunu epey açık edeceğinden, en azından huzur içinde göründüğünü söyleyebiliriz.

Yazının tamamı için buraya tıklayarak Bant Mag. No:39’a ulaşabilirsiniz.