Bant Mag. No:40'tan // Dans, soğuk ve bazen bolca üzgünlük: She Past Away

Yeni albümü Narin Yalnızlık‘ı dün dijital platformlarda yayınlayan She Past Away, Bant Mag. No:40’ta sorularımızı yanıtladı: “Yeni albümde hissiyat olarak pek bir değişiklik yok. Belki biraz yavaşladığımızı ve daha kontrollü olduğumuzu söyleyebilirim.”

Röp: Busen Dostgül

She Past Away bir süredir Türkiye usûlü darkwave’iyle Avrupa ve Meksika’daki sahnelerin tozunu atmakta. İlk albüm Belirdi Gece’yle birlikte grubun dünyanın dört bir yanından hızla büyüyen bir sevgiyle sarmalandığını söyleyebiliriz. She Past Away, lansmanını Atina’da yapacağını öğrendiğimiz yeni albümünü bu ay bizlere dinletmeye hazırlanıyor. Bunu duyar duymaz Volkan Caner’e yeni parçaların hikâyesini, “wave” adına burada ve orada tecrübe ettiklerini sorduk.

Yeni albümünüzü merakla beklerken, önceki şarkılarınıza nazaran farklılıklardan veya değişimlerden bahsedilebilir mi? Ya da siz kendinizde herhangi bir değişim gözlemlediniz mi yeni albümünüzükaydederken?
Şu sıralar yeni albümümüzün kayıtlarını bitirdik. Son dokunuşlar ve miks-master aşamasındayız. Hissiyat olarak pek bir değişiklik yok. Belki biraz yavaşladığımızı ve daha kontrollü olduğumuzu söyleyebilirim. İlk albümümüzde olduğu gibi şarkılarımız yine değişken, tabii wave yelpazesi içinde. Dans pisti ruhunu içinde barındıran, soğuk ve yer yer fazlaca üzgün bir albüm.

Albümü nerede kaydettiniz? Ne kadar zamanınızı aldı? Eşlik edenler, ortaklıklar, herhangi bir sürpriz var mı bu anlamda?
Şarkıları Doruk’un stüdyosunda kaydediyoruz. Prodüksiyon ve miks-master da ona ait. Ayrıca albümde çok sevdiğimiz bir şarkıyı yorumladık. İsim vermeyeyim, sürpriz olsun.

1625624_10153314592564222_3178100234366847270_n

Yeni albümün fikirleri, konseptleri hakkında neler söyleyebilirsiniz? Aklınızda neler vardı? Sizi neler sarstı? Şarkılarınız nelerden bahsediyor, biraz anlatabilir misiniz?
Şarkılarımızda işlediğimiz konular genelde benim iç sıkıntılarım. Hiçlik, boşluk duygusu, güvensizlik gibi konular. Günümüzde yaşadığımız bazı baskıların dışavurumu da bunlara ekleniyor.

İkinci albümü yayınlıyor olmakla birlikte grup olarak nasıl motivasyonlarınız olduğunu merak ediyoruz. She Past Away nasıl bir yola doğru ilerleyecek?
Müzik yaparak bir hayat geçirmek her müzik yapan insanın hayalidir. Umarım bunu başarırız ve istemediğimiz bir hayatın içinde bulmayız kendimizi. İş hayatı gibi ortamlarda hep uyumsuz insanlar olduk.  Bunu başaramıyoruz. Planlarımız ise hep aynı, yeni şarkılar kaydetmek ve çalmak.

Röportajın tamamını okumak için buraya tıklayarak Bant Mag. No:40’a ulaşabilirsiniz.