Bant Mag. No:40'tan // Kamera önünden arkasına: Yönetmenlikte iddialı 12 oyuncu

Beyazperdenin oyuncu-yönetmenleri arasına, geçtiğimiz ay bizde de gösterime giren ilk filmi Lost River’la Ryan Gosling de girdi. Bize de fırsat bu fırsat deyip, oyuncu-yönetmenlerin dünyasını didik didik etmek düştü!

Yazı: Melikşah Altuntaş – İllüstrasyon: Can Çetinkaya

angelina_jolie

ANGELINA JOLIE Kaç film yönetti: Biri belgesel dört uzun metrajlı film. Yönetmenlikteki iddiası: Özellikle son yıllarda epey artmış görünüyor. Oscar formülüne uygun filmler yaparak, yeni dönemin kadın Clint Eastwood’u olma yolunda ilerliyor. Ne kadar ciddiye alınıyor: In the Land of Blood and Honey’yle yönetmenlikteki başarısı tartışılsa da belli ölçüde ciddiye alınmaya başlayan Jolie, geçtiğimiz yıl çektiği Unbroken’la birlikte birkaç ödül ve adaylık listesinde yer bulmaya başladı. Son yönettiği film: Dönem filmleri çekme merakını, bu yılın sonuna doğru gösterime girmesi beklenen By the Sea’yle sürdüren Jolie, 1970’ler Fransa’sında geçen bu filmde eşi Brad Pitt’le kamera karşısında da yer alıyor.

ben-affleck-directing-argo

BEN AFFLECK Kaç film yönetti: İki kısa, üç uzun metrajlı filmin ardından dördüncüsü de yolda. Yönetmenlikteki iddiası: Tedirgin edici bir biçimde artan bir iddiayla devam eden yönetmenlik kariyeri, politik-aksiyon eğilimleriyle hepten endişe verici bir hâl alıyor. Ne kadar ciddiye alınıyor: Son yönetmenlik işi Argo’nun en iyi film Oscar’ının sahibi olduğu düşünülürse epey ciddiye alındığını söyleyebiliriz. Çektiği üç uzun metrajlı film de Oscar başta olmak üzere çok sayıda ödül ve adaylık sahibi oldu. Son yönettiği film: Bugünlerde 2016 Ekim’inde gösterimi planlanan bir uluslararası macera-aksiyon Live by Night’ı çekmek ve başrolünde ter dökmekle meşgul.

La-vie-ryvye-de-Walter-Mitty-ben-stiller-critique-review-the-secret-life-of-walter-mitty-image-32

BEN STILLER Kaç film yönetti: Çok sayıda televizyon programı ve kısa filmle karşımıza çıkmakla birlikte, bugünlerde altıncı uzun metrajlı filmini çekiyor. Yönetmenlikteki iddiası: Kendi hâlinde, hafif komediler ve seyir zevki yüksek gişe filmleri çeken Stiller, yönetmenlikteki iddiasını geçtiğimiz yıl izlediğimiz The Secret Life of Walter Mitty’yle açık bir biçimde gözler önüne sermişti. Ne kadar ciddiye alınıyor: Bir yönetmen olarak ilk filmi Reality Bites’tan bu yana ciddiye alınmakla beraber,Tropic Thunder ve Walter Mitty’yle ciddi ödül listelerinde adını geçirmeyi başardı. Son yönettiği film: Şu sıralar 2001’de yönetip başrolünde oynadığı Zoolander’ın, henüz ilk görüntüleriyle olay yaratmayı başarmış olan devam filmini çekmekle meşgul.

Good-Night-And-Good-Luck-3

GEORGE CLOONEY Kaç film yönetti: Televizyon dizisi tecrübesi haricinde beş uzun metrajlı film. Yönetmenlikteki iddiası: Net bir biçimde listedeki en iddialı isimlerin arasında. Çektiği filmlerin büyük prodüksiyonları ve tematik eğilimleriyle, sinemanın yeni Robert Redford’ı olarak anılmaya başlandı. Ne kadar ciddiye alınıyor: İlk uzun metrajlı filmi Confessions of A Dangerous Mind’la alkışlanmaya başlanan Clooney, ikinci filmi Good Night and Good Luck’la ödül listelerini talan etmişti ki, bunların arasında bir yönetmenlik Oscar’ı adaylığı da var. Kariyerinin sonraki işlerinde beklediğini pek bulamasa da yola devam ediyor. Son yönettiği film: Geniş kadrosu ve iddialı hikâyesine rağmen son yönettiği film olan The Monuments Men’le kimselere yaranamadı.

guillaume-canet-blood-ties

GUILLAUME CANET Kaç film yönetti: Üç kısa, dört uzun metrajlı film. Yönetmenlikteki iddiası: Yeni dönem Fransız sinemasının başarılı yönetmenlerinden birine dönüşmesi zaman almadığından, ilk filmiyle birlikte gelen övgü ve destekle birlikte yönetmenlikteki iddiasını artırmakta. Ne kadar ciddiye alınıyor: Ona esas patlamasını yaşatan Tell No One’la birlikte çok sayıda ödül ve övgüyle beraber, en iyi yönetmen dalında Cesar ödülü alacak kadar ciddiye alınmaya başladı ve Little White Lies’la da kendine bağlanan ümitleri boşa çıkarmadı. Son yönettiği film: Son olarak oldukça şöhretli oyuncu kadrosuyla ilk İngilizce filmi Blood Ties’ı çekti ve önceki filmleri kadar olmasa da yine takipçilerini heyecanlandırmayı başardı.

Listenin tamamı için buraya tıklayarak Bant Mag. No:40’a ulaşabilirsiniz.