Bant Mag. No:40'tan // Yediğiniz içtiğiniz sizin olsun, bize gezdiklerinizi çizin: They Draw & Travel

Haritaların sihirli dünyasına hoş geldik.

Röp: Ekin Sanaç

Nate Padavick harita tasarımı ve illüstrasyon haritalar üzerine uzmanlaşan bir sanatçı. Bugüne kadar birçok kitap, dergi, gazete, poster, bira kutusu ya da duvar için harita çizmişliği var. Kardeşi Salli Swindell ile SSS Studio bünyesinde yaptıkları onlarca farklı tasarım işinin yanısıra, They Draw & Travel (Çiziyor ve Geziyorlar)ve They Draw & Cook (Çiziyor ve Yemek Yapıyorlar) adlı harika web sitelerini yürütüyorlar. They Draw & Travel, dünyanın dört bir yanından sanatçıların katılımıyla internetteki en kapsamlı harita illüstrasyonu koleksiyonunu sunuyor. Salli’nin yürüttüğü They Draw & Cook ise aynısının yemek tarifi versiyonu. Nate Padavick’le olağanüstü haritalara gömülü dünyasından ortaya çıkardığı bu ilham verici iş üzerine konuştuk.

bant-40-tdat_05

Joanna Gniady, Enchanting Prague

Haritalara nasıl ilgi duymaya başladın? Senin için haritaları çekici kılan başlıca şeyler neler? Çocukluğumdan beri haritaları severim. Sanırım haritalara karşı ilgim çocukken odamda duran eski yeryüzü küresiyle başladı. Kürede okyanuslar deniz yaratığı illüstrasyonuyla doluydu. Haritalar gördüğüm anda dikkatimi çeken şeylere dönüştü. Bence haritalar macera, olasılık ve keşifleri temsil ediyor.

They Draw & Travel’ı 12 yıldır yürütmektesiniz. Artık dünyanın dört bir yanından yüzbinlerce takipçiniz var. Takipçileriniz zaman içinde nasıl bir artış gösterdi? Sanat dünyasıyla olan bağlantınız bunda etkili oldu mu? Bu büyük patlamanın sence sebepleri ne? They Draw & Travel (TDAT), They Draw & Cook’un (TDAC) kardeşi sayılır. Kız kardeşim Salli’yle birlikteTDAC’yi yalnızca sekiz yemek tarifi illüstrasyonuyla bir blog olarak açmıştık. Herhangi bir beklentimiz yoktu ama blogu açtıktan iki gün sonra bir sanatçı kendi çizdiği yemek tarifini yolladı ve paylaşmak isteyip istemeyeceğimizi sordu. Ondan kısa süre sonra da bir virale dönüştü. Birçok sanatçının yemek yapma ve seyahat etme tutkusu olduğunu fark etmemiz çok vaktimizi almadı. Bizim hazırladığımız bu siteler onların bu tutkularını kutlamalarını ve paylaşmalarını mümkün kılıyor. Başarının sırrı toplulukları buluşturmakta yatıyor. Sizin de gördüğünüz gibi siteye illüstrasyonlarını yollayan birçok kişi profesyonel olarak çalışan serbest illüstratörler ve hevesli çizerler. Her birinin arkadaşları aileleri ve hayranlarından oluşan kendi kitleleri var. Bu nedenle bir sanatçıyla bağlantı kurduğumuzda onların kitlesiyle de kurmuş oluyoruz. Dev bir illüstrasyon partisi gibi!

bant-40-tdat_02

Agnes Barton-Sabo, Weird and Wonderful Anchorage, Alaska

bant-40-tdat_08

Camila Tubaro, Mi Buenos Aires Querido

TDAT internette karşılaşabileceğimiz en motive edici ve eğlenceli sanat projelerinden biri olabilir. Kardeşin ve senin yayınladığınız her haritaya teker teker yorum yazıyor olmanız harika bir şey. Çünküişin başındaki insanlar genelde bunu yapmaya zaman bulamazlar. Bu iletişim TDAT olarak sizin çok değer verdiğiniz bir şey olmalı. Biraz açıklayabilir misin? Her sabah uyanır uyanmaz ilk yaptığım şey birinin bize harita yollayıp yollamadığına bakmak. İnsanların harita illüstrasyonlarına akıttığı ilgi, enerji, sevgi ve zaman beni her daim çok etkileyen bir şey. Harita çizmek kolay bir şey değil ve insanların çoğu bunu yalnızca gitmiş oldukları mekâna olan sevgilerini paylaşmak için yapıyor. Aynı zamanda illüstrasyon becerilerini de bu sayede güçlendiriyorlar. Yayınladığımız her haritaya yorum yazıyorum çünkü insanların onların yaratıcılığını nasıl sevdiğimi ve takdir ettiğimi bilmelerini istiyorum. Bazen bir harita geliyor ve onun daha iyi olabileceğini düşünüyorum. Böyle durumlarda sanatçıya birkaç öneri yazdığım bir e-mail yolluyorum. Onlar da daima paylaştığım fikirlerden hoşnut oluyor ve haritalarını revize ediyorlar. Ben de yenilenmiş bu versiyonları yayınlamaktan memnuniyet duyuyorum.

Hayatın boyunca kaç farklı çeşit harita görmüş olabileceğini tahmin edemiyorum. Bize seni bugüne kadar en çok etkilemiş harita fikirlerini anlatmak ister misin? Ben de bazen her şeyi görmüş olabileceğimi düşünüyorum, ama tam o sırada öyle bir harita geliyor ki sandalyemden düşecek gibi oluyorum! Bazı insanlar evlerinin, yatak odalarının, kafalarının içinin, hayalî yerlerin ya da en sevdikleri televizyon programının haritalarını yapabiliyor. Benim en sevdiğim haritalar çok ilginç temalara sahip olanlar. Örneğin bir keresinde bir sanatçı “The Louvarian Aviary” isimli bir harita yollamıştı ve bu harita Louvre’da karşınıza çıkacak tüm kuşları anlatıyordu. Bir diğer aklıma gelen, “Springfield, Missouri’de Kaju Fıstığı Nereden Bulunur” adını taşıyordu. Anlaşılan o ki bu küçük kasabada Kaju Tavuk servis eden tam 35 restoran varmış! Tuhaf ve komik!

Röportajın tamamını okumak için buraya tıklayarak Bant Mag. No:40’a ulaşabilirsiniz.