Bant Mag. sordu, Dawid Ryski cevapladı

1 Kasım’da Bant Mag. Mekan’da epey renkli bir sergi açılıyor! Polonyalı çizer Dawid Ryski imzalı konser afişlerinden oluşan sergi, 13 Kasım’a kadar ziyarete açık olacak. Kasabian’dan Twin Shadow’a, Metz’ten The Misfits’e onlarca konser afişlerini yapan Ryski’ye merak ettiğimiz birkaç soruyu yönelttik!

Bize biraz ilham kaynaklarından bahseder misin? Seni illüstrasyon yapmaya başlatan şey ne oldu?

En büyük ilham kaynağım 60’li ve 70’li yıllardan kibrit kutuları. Çekoslavakya, Polonya, Rusya, Almanya ve Macaristan’da kullanılan grafikleri seviyorum. The Polish School of Posters’ın da büyük bir hayranıyım. Benden yaşça büyük bir arkadaşımdan esinlenerek anaokulu yıllarımda çizmeye başlamıştım. O çok güzel arabalar çizebiliyordu. Benim ailemde de güçlü bir itfaiyeci geleneği vardır. Bu sebeple ben de tüm gün itfaiye arabaları çiziyordum.

İlkokul yıllarımda defterime heavy metal gruplarının logolarını çiziyordum. Liseye başladığım zaman da skateboard ve onunla ilgili sticker’lardan tişörtlere, kaykay tasarımlarına kadar her şeyin içinde buldum kendimi. Grafiğe olan ilgim sebebiyle peyzaj mimarlığı okumaya karar verdim. Sonunda mezun oldum fakat bu alanda hiç çalışmadım. Bu süre zarfında ilk basılı illüstrasyonlarımı ve posterlerimi yapma fırsatı buldum. Şimdi tam zamanlı bir çizerim.

Posterini yaptığın her konsere gidiyor musun? Kendi kataloğundan favori konserlerin hangileri?

Varşova’da yaşadığım zamanlar her konsere gitmeye çalışıyordum. Üç yıl önce Varşova’dan 130 km uzaktaki Pulawy’ye taşındım ve bununla birlikte birçok şey değişti. Artık bir eş ve babayım ve kendi grafik şirketimin sahibiyim. Her konser için yeterli zamanım yok. Bir seçim yapmak zorundayım.

Sanırım en sevdiğim konserler: Metz, Metronomy ve The Obits’ti.

Peki sevdiğin birkaç poster sanatçısının ismini verebilir misin?

Gary Mcferrin, Bjorn Lie, Chris Sealas Neal, Doublenaut, Methane Studio ve İngiliz Telegramme Studio’nun işlerini seviyorum.

Polonyalı grup The Black Tapes’in davulcusu olduğunu biliyorum. Bize biraz müziğinden bahseder misin?

Şu aralar The Black Tapes’le biraz ara vermiş durumdayız.

Şimdi çaldığım iki başka grup var. Birinin ismi Hidden World. Post hardcore ve alternatif rock arası bir şeler çalıyoruz. 20 Kasım’da yeni 7 inçliğimiz Waiting for… yayınlanacak. Diğer grubumun ismi de The Feral Trees. Amerikalı şarkıcı ve ozan Moriah Woods’la birlikte yeni başladığımız bir proje. Folk ve sludge’ın bir tür karşımı (?). Buradan dinleyebilirsiniz 🙂

Birçok dergi ve gazeteyle de çalışıyorsun. Editöryle çizimin senin açından en zorlayıcı yanı nedir?

Editöryel çizimin en zorlayıcı yanı iyi bir fikir bulabilmek. Bununla bir günün dörtte üçü boyunca uğraşabilirim. İyi bir fikir bulursam, kalanı zaten keyifli bir hal alıyor.

Bir diğer zorlayıcı şey de editörlerin kendi fikirlerini benden çizmemi istemeleri. Aslına bakarsan ne zaman sanatsal bir özgürlüğüm olursa o benim için ideal bir proje demektir.

Sergi hakkında detaylı bilgi için buraya tıklamanız yeterli.