Bant Mag. sordu, Jason Martin Castillo cevapladı

İstanbul’lu genç yönetmen Ali Tansu Turhan’ın 2011 yılında çektiği ve birçok festivalde gösterilen kısa filmi Manyağın Biri / Some Maniac, bundan birkaç ay önce Los Angeles’lı müzisyen Jason Martin Castillo’nun karşısına çıktı. Castillo çok etkilendiği filme kendi müziklerini yapmak istedi ve nihayet bu çalışma geçtiğimiz hafta internette yerini aldı. Castillo’yla film için nasıl çalıştığı üzerine kısa bir sohbet ettik.


Üzerine müzik yapabileceğin bağımsız filmleri sıklıkla arıyor musun? Manyağın Biri’ne nasıl ulaştın?
Hayır, müzik yapmak için film aramıyorum ama yönetmenler neler yapıyor merak ettiğim için filmleri takip ediyorum. Manyağın Biri karşıma bir süre önce çıktı ve gördüğüm yetenekten çok etkilendim. Gözüme ilk çarpan şey yönetmenin tarzıydı. Duygular, oyunculuk, hikaye… hepsi çok kuvvetliydi.

Filmi ilk izlediğinde ne hissettin? Manyağın Biri için soundtrack yapmaya nasıl karar verdin?
Karaktere bağlandığımı hissettim. Onunla benzemesek de onu anlayabiliyordum. Onun tüm duygularını fark edebilmiştim. Soundtrack yapma fikri de birkaç aydır aklımdaydı. Filmler için müzik besteleyip onları canlı olarak performansını yapmak üzere çalışmalar yapıyorum. Tüm filmlerin bağımsız olmasını istiyorum. Bu benim müzik ve film yapma süreçlerini açığa çıkarmayı amaçlayan, kendime biçtiğim bir tür görev ve bunun yalnızca canlı performansla yapılabileceğini düşünüyorum. Manyağın Biri’ni izlediğimde, yalnızca filmde müzik olmadığını fark etmedim. Filmin büyük bir ekranda gösterilirken bir müzik topluluğunun yeni yazılmış müziği canlı çalmasının ne kadar güzel olacağını hayal ettim.

Müzik yazım sürecinde Ali’yle nasıl bir iletişiminiz oldu? Bize biraz bu hazırlık sürecinden bahseder misin?
Manyağın Biri’nin müziklerini yaparken Ali’yle hiçbir şekilde iletişimde olmadık. Bana sadece kafama göre gitmemi ve müziği yapmamı söyledi, haha! Benim çalışma biçimim de çoğu filmde olduğundan farklıydı. Filmin ambiyansına uygun olduğunu düşündüğüm sesleri topladım ve film benim ekranımda dönerken üstüne doğaçlamalar yapmaya başladım. Doğaçlama yaptığım şeylerden birkaç fikri katman olarak belirledim. Gerçekten minimal ama aynı şekilde duygusal olarak yoğun olan bir sound aradım. Bu film bir karakter ve onun nasıl hissettiği hakkında, bu yüzden ben de böyle bir yol izleidm.

Bize biraz da diğer işlerinden bahseder misin? Bugüne kadar yaptığın ve bundan sonrası için planladığın şeyler neler?
Diğer işlerim, hmm. Bir uzun metraj film, birçok kısa film, birkaç reklam ve televizyon programı için müzikler yaptım. Çok farklı janrlarda müzik yazıyorum ama bariz bir sound’um olduğunu düşünmeyi seviyorum. Bir şekilde, süper kahraman filmi de olsa minimalist bir psikolojik drama da olsa müziğim ‘ben’ gibi tınlıyor. Aslen Los Angeles’lı olsam da dört yıl boyunca Boston’daki Berklee College of Music’te kompozisyon eğitimi aldım. Yakında da bir başka uzun metraj film için müzik yapacağım ve konserlerime devam edeceğim.