Bant Mag. sordu La Dee Eda cevapladı

Farklı gruplara yaptığı coverlarla tanınan ve geçtiğimiz haftalarda ilk single’ı “Black Bird”ü yayınlayarak müzik piyasasına başarılı bir giriş yapan Eda Köyağasıoğlu’na (La Dee Eda) müzik geçmişine, Black Bird single’ına, çıkarmayı planladığı albümüne ve geleceğe yönelik diğer planlarına dair merak ettiklerimizi sorduk!


Solo performanslarının yanı sıra Dokuz Eylül Üniversitesi Senfoni Orkestrası dahilinde olduğunu ve hatta öğrencileri tarafından oldukça sevilen bir piyano öğretmeni olduğunu öğrendik. Bize müzik geçmişinden bahsedebilir misin acaba?

Müzik ile macera ilkokul döneminde evdeki mini boy klavyeyi kurcalayarak ve kendime has geliştirdiğim nota yazımla ilk bestelerimi yazarak başladı. Onbir yaşında klasik piyano dersleri almaya başladım. 97’de Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Fagot Anasanat Dalı bölümünü üçüncülükle kazandım.  Lisans ve yüksek lisans eğitimim süresinde Prof. Jean Baily, Mustafa Suyolcu, Yrd. Doç. Macit Kızılay ile fagot ve oda müziği çalıştım. Konservatuvar senfoni orkestrası ve çeşitli oda müziği ve kuvartet toplulukları ile birlikte konserler verdim. Bunun yanısıra pop-rock orkestralarında piyanistlik yaptım. Bütün bu rota boyunca piyano için baladlar, senfonik parçalar ve reklam müzikleri besteledim.

Piyano öğretmeni olarak başladığım eğitmenlik kariyerime ise halen özel uluslararası bir eğitim kurumunda müzik öğretmeni ve a cappella koçu olarak devam ediyorum.  Okul öncesi ve sonrası müzik eğitimi için şarkılar, adaptasyonlar yazıyorum.

La Dee Eda mahlasınla ilk single’ın Black Bird geçtiğimiz hafta yayınlandı. İlk solo albümün için bir hazırlık içerisindesin, hazırlık sürecinden bahsedebilir misin? Bizi nasıl bir albüm bekliyor?

Yaklaşık on yıllık bir süreçte eskizlenmiş, evrilmiş şarkılardan oluşacak bir Ep olacak. Yurtiçi ve dışından müzisyen arkadaşlarımın işbirliği ile kayıtlama devam ediyor. Genre olarak bahsetmek gerekirse; piyano amiralliğinde, az sentetik daha çok organik bir lezzette pişiriyoruz.  Ep’nin yayınlanmasından önce Black Bird adıyla farklı djlerin remixlerinden oluşacak bir single hazırlıyoruz. İsimleri yakın zamanda açıklayacağız.

Bandcamp sayfanda da bulunan Fall Out Boy cover’ın My Songs Know What You Did In The Dark’da sana Michael Jackson’ı anımsatan bir melodi bulduğundan bahsediyorsun. Ayrıca Manic Street Preachers, Paramore, Angus gibi isimlerden yaptığın cover’ların var. İlham aldığın başka sanatçılar kimler? Bir şarkıyı cover’lamaya nasıl karar veriyorsun?

Beni etkileyen birçok akım, müzisyen ve grup var. Dinleyici olarak Blau Blume, Peace, Maximo Park, Temples, Gaz Coombes, Connan Mockasin, Sivu, Ta-ku gibi isimler son dönemde aklıma gelen bazıları. Ancak üç ana terminal olduğunu söylebilirim; Frederic Chopin, Queen , Tori Amos. Bu akla romantik-avangart arası bir duruş getirse de sürekli bir formül değil. Daha çok armoni ve doku olarak yazdığım ve coverladığım şarkılarda ortaya çıkan etkileri var.

Seçtiğim şarkılar birbirinden bağımsızlar. Genellikle içlerinde aklıma takılan bir motif, riff oluyor. Piyano başında bu bölümlerle oynayarak başlıyorum gerisi onun etrafında gelişerek oluşuyor.

Kız kardeşinle düet yapma fikri nasıl ortaya çıktı? Solo albümün dışında gerçekleştirmek istediğin başka projeler var mı?

Kardeşim Ezgi aka. Saint Kitten son olarak elektronik duo Rotkraft ile single’ı Red Wine’ı yayınladı.  30 Nisan’da vinil piyasada olacak. Ezgi’yle Soundcloud ve Youtube kanalından da dinlenebileceği üzere kolobratif olarak yaptığımız işler var. Jens Lekman cover’ı Pocketful of Money’de fagot çaldım. Lekman’ın kendisinin cover ile ilgili samimi yorumu da  www.saintkitten.com adresinden ayrıca okunabilir. Paramore cover’ım In The Mourning’de gitarda Ezgi var. Yani bir koldan her daim birbirimizin projelerinin mutfağındayız. Yakında kendi şarkılarımız ve sevdiğimiz şarkılardan oluşan setlist ile bir dizi akustik konsere başlıyoruz. Herkesi bekleriz.

Black Bird remix projelerinin dışında yine farklı Djler için şarkı söylediğim kayıtlar var sırada. Yeni yolları ve vizyonları seven biri olarak gerek solo kariyerim gerekse yan işler adına gelecek prodüksiyon önerilerini hayata geçirmeye devam ediyor olacağım.

Röportaj: Hazal İlbay