Bant Mag. sordu, Lara Di Lara cevapladı

123’ün solisti Dilara Sakpınar, solo projesi Lara Di Lara ile ilk albümünü yayınlamaya hazırlanıyor. 1 Kasım’da Külah’da gerçekleşecek lansman konseri öncesi, proje ve albümle ilgil merak ettiklerimizi Sakpınar’a sorduk.

Lara Di Lara projesinin temelleri ne zaman atıldı? Bize biraz yoldaki albümünde dinleyicileri nelerin beklediğinden bahseder misin?
Lara Di Lara hep vardı. Benim işte 🙂 Ama ne zamanki evim dışında yani stüdyolarda kayıtlar başladı, sanırım ozaman Lara Di Lara biraz daha canlanmış oldu. Yolda olan aslında uzun bir albüm değil. Bir EP diyebiliriz. Toplamda 6 parça var. Kayıtlarda; 123ten de bileceğiniz Feryin Kaya, Berke Can Özcan ve Arda Erboz, Selim Saraçoğlu, Barlas Tan Özemek, Burak Irmak, Barış Ertürk ve Tunç Çakır çaldı. Parçaların hepsi Türkçe.

Seni 123’ten tanıyanlar için, Lara Di Lara albümünde en şaşırtıcı şey ne olacak?
Bir parçada gitar çalıp söylüyorum o olabilir. En azından benim için şaşırtıcı bir şey oldu

Grubunda bildiğim kadarıyla yine tanıdık isimler var. Bize hem ekipten hem de albüm kayıt sürecinden bahseder misin?
1 kasım konserinde Can Çankaya, Feryin Kaya, Arda Erboz ve Mert Önal çalacak. Albüm kayıtları oldukça hızlı geçti. 5-6 günde kaydettik. Büyük bir bölümünü Babajim Stüdyolarını, diğer kısmını da Hayyam Stüdyolarında kaydettik. Daha önce 123ten duygusunu çok iyi bildiğim bir şey olmasına rağmen, ilk defa solo kayıtları yapıyor olmak, sanki daha önce hiç kayıt yapmamışım gibiydi! Biraz stresli ama genelinde çok heyecanlı ve mutluluk içinde geçti. Çalan herkes hep çok pozitif ve destekçi oldu.

Son olarak, seni bu şarkıları yazarken en çok etkilemiş olan birkaç şarkıyı soralım. Lara Di Lara’nın ilk albümünü hazırlarken, neler dinliyordun?
Bu parçaları yazarken, başka dinlediğim şarkıdan ziyade insanlar, ruh halleri, iletişim biçimleri, sınıf farklılıkları, etki/tepki, sonsuzluk/sonluluk, boşluk, saygı(sızlık), ”duyguları ne kadar gerçekten yaşıyoruz?”, ”bedenimizin ruhumuzun kafamızın yeterince farkında mıyız?” bir durumdan, duygudan, kişiden, yerden ayrılıp kopmak veya orada kalmak, ”gerçeklik nedir?”, kabul etmek gibi sorular veya durumlar beni düşündüren ve bunlarla ilgili olan oylar beni etkileyen şeyler oldu.