Bant Mag. sordu Paradisko cevapladı

Geçen ay ilk EP’si Chewing Gun’ı yayınlayan, Hemi ve Thousand Fingers ikilisinden oluşan Paradisko’ya yeni projeleri hakkında merak ettiklerimizi sorduk!


Uzun zamandır müzik piyasasının içinde olan iki isim yoğun çalışmalar sonucu yeni bir projeye başlıyorlar. Bu oldukça heyecan verici bir şey olmalı. Paradisko’ya başlarken aklınızda tam olarak ne vardı?

Öncelikle yıllardır piyasanın içinde olmak biraz tohum ekmek gibiydi diyebiliriz. Bazen karşılık beklemeden birçok şey yapıyorsunuz ve bir noktadan sonra geri dönüş almak istiyorsunuz. Paradisko’da amaçtan çok ulaşmak istediğimiz sonuç bu tabi geri dönüşler alabildiğimiz ve yaptıklarımız ve edindiğimiz bağlatılar sayesinde yurtdışına ilerlemek.

Amaç ise aslında birbirimize güvenerek ve zevklerimizi iç içe geçirerek disco line’ları ile house ritimlerini birleştirmek bu yolda da elimizden geleni yapıyoruz gelen tepkilere bakılırsa bir ilerleme yapabilmişiz bu konuda gibi gözüküyor.

Geçtiğimiz ay yayınlanan ilk EP’nin Chewing Gun’ın hazırlık aşamalarından Fransız plak şirketi On the Fruit Music ile nasıl bağlantı kurduğunuzdan biraz bahsedebilir misiniz?

Chewing Gun bilgisayar başına oturduğumuzda bir kerede çıkıverdi açıkçası. Daha önce ne tarz bir müzik yapacağımız konusunda da çeşitli paylaşımlarımız ve aklımızda çeşitli synth tonları olduğu için yapım aşaması oldukça verimli ve hızlı geçti.

Bu süreç bitince de sıra tabi bağlantı kurmaya geçti. İrili ufaklı bir çok label’la temasa geçtik. Birçoğu ile Facebook sayfalarında yazan [email protected]… gibi standart mail adreslerinden temasa geçtik. On the Fruit Music de bunlardan biriydi. Lineup’ında Final DJ’s, 2CV gibi sevdiğimiz isimler vardı Moullinex ve Mighty Mouse gibi isimlerde remix yapmıştı bu labeldan isimlere. Standart bir mail atmıştık Merhabalar biz Paradisko geçmişte yaptığımız işler bu bir de şu parçamız var ne dersiniz çalışmak istermisiniz gibisinden. Label sahibi Franck de ilgilendi baya ve bir baktık EP çıktı.

EP’de Chewing Gum’ın orijinal miksinin yanısıra Xinobi, Mighty Mouse ve Digits tarafından yapılmış, herbiri oldukça özgün ve renkli bir sound’a sahip olan remiksler var. Remikslerin de EP’de yer almasına ve bu sanatçılarla çalışmaya nasıl karar verdiniz? İleride de bu tarz yönelimleriniz olacak mı?

Remiksleri yapacak isimleri düşünürken hem kaliteli isimler hem de disipliner olarak  ufak nüanslara sahip olmalarını istiyorduk ki bu sayede ortaya farklı sonuçlar çıkabilsin. İlk aklımıza gelen Xinobi idi remixlerindeki karanlık ancak bir o kadar da kuvvetli işleri bizi mest ediyordu. Ünlü bir isim olması da cezbediyordu tabi. Onla çalışabilmek gerçekten büyük bir şans oldu.

Mighty Mouse da başlı başına büyük bir isim ve disco ile flört eden remixlerinden oldukça mest oluyorduk bu da güzel bir iş oldu.

Daha çok pop, chillwave bağlantılı bir isme üçüncü remiksi yaptırmak istiyorduk, çeşitliliği başka bir çıtaya taşımak açısından. Bu bağlamda Digits aklımıza gelen başka bir isim oldu. B Yüzü çatısında İstanbul’da çaldığından dolayı bir bağımız vardı zaten. En sürpriz işlerden biri oldu kendisinin yaptığı remiks ufak dokunuşlar ve ufak eklemelerle ortaya cidden çok iyi bir iş çıkardı.

Bugüne kadar Shit Robot ve Pional ile birlikte çalma fırsatınız oldu, önümüzdeki günlerde de Zimmer, Finnebassen ve Mighty Mouse gibi isimlerle sahne alacaksınız. Bu performanslarda bizi neler bekliyor olacak?

Genelde amaç “Chewing Gun” paralelinde parçalar çalmak ancak bazen kendimizi amiyane tabiri ile daha gaz parçalar çalarken bulabiliyoruz. Ortama da bağlı bu. Plajda çalarsak ki böyle bir durum çok yakında gerçekleşecek çok heyecanlıyız daha neşeli ama bir yandan biraz daha dingin parçalar da çalmamız mümkün.

Son olarak, Paradisko’nun geleceğe dair ne gibi planları var?

Elde zaten an itibariyle çalıştığımız iki yeni EP’lik materyel var, Chewing Gun‘dan da umut verici olduklarını düşünüyoruz. Pek sevdiğimiz ve ismini bir çoğunuzun bildiği kaliteli lokal bir isme remiksimiz de bitmiş durumda. İki remiks çalışmamız daha var. Bunları başarı ile bitirip etrafa duyurmak ve olabildiğince yurtdışında çalabilmek gibi planlarımız var.

Röportaj: Emre Barış Ünel