Bant Mag. sordu, Soul Service cevapladı

15 Kasım’da Bant Mag. Mekan’da açılcak See Polish Funk sergisinin yaratıcısı olan Soul Service ekibi, yaklaşık beş yıldır bir arada olan müzik ve plak tutkunu bir ekip. Serginin açılışının ardından arkaoda’da DJ kabinine geçecek beşli, sorularımızı yanıtladı.

Birbirinizi ne kadardır tanıyorsunuz ve bu beşli ilk olarak nasıl bir araya geldi?
Birbirimizi Soul Service ortaya çıkmadan epey önceden beri tanıyoruz. Funk, soul ve caz müziğine olan sevgimiz sayesinde doğal olarak tanıştık. Büyük kısmımız Varşova’da yaşıyor ve bu sebeple yollarımızın bir şekilde kesişmesi kaçınılmazdı. Polonya merkezli funk müziği tanıtma amaçlı yaptığımız konser organizasyonları, radyo programları ve miksteyplerin sonucu olarak Soul Service ortaya çıktı.

Soul müziğe olan tutkunuzun dışında sizi birbirinize bağlayan şeyler neler?
Büyük oranda hayat tarzlarımız. Tanışıp takdir ettiğimiz insanlar, seyahat etme ve yeni yerler keşfetme tutkusu, partiler, gece hayatı, gizli saklı plakları aramak, araştırmak, araştırmak ve araştırmak 🙂

Son zamanlarda müziğini bilmeden sadece kapağından etkilenerek aldığınız albümler oldu mu?
Papa Zura: Eğer çok pahalı değilse ve dinleme ihtimali yoksa bunu yapıyorum ara sıra.
Ojciec Karol: Lizbon’dayken gittiğim antika ürünler pazarında plakları dinleyebileceğim bir sistem yoktu. Orada göz gezdirdiğim albümler hep en çılgın kapaklara sahip olanlardı :). Garip grafikler ve kuvvetli renkler. Albümleri satan adam İngilizce bilmediği ve ben de Portekizce konuşamadığım için herhangi bir funk albümü var mı diye soramadım. En komik şeyse, eve döndüğümde tüm bu plakların güzel Portekiz folk müziği çıkması oldu!

İstanbullu dinleyiciler 15 Kasım’da gerçekleşecek setinizden neler beklemeli?
60’lar ve 70’lerden Polonyalı groove’lu müzikler getireceğiz ve bunları başka groove’lu şeylerle karıştıracağız. Dinlemek için ama en önemlisi dans etmek için ideal bir müzik. Vahşi ve arızalı gitarlar, sert davullar, güçlü vokaller. Ayrıca biraz scratching, beat juggling, zıplama ve bağırma da bekleyebilirsiniz!

see-polish-funk-web

Etkinlik, Polonya ve Türkiye arası diplomatik ilişkilerin 600. yılı kutlamaları kültür programı kapsamında culture.pl işbirliği ile organize edilmektedir: http://turkiye.culture.pl/tr/event/soul-service-djs-polonyadan-kadikoye-funk

Etkinlikle ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.