Bant Mag. sordu, Sycho Gast cevapladı

Müzik üretimine kısa bir ara verdikten sonra peşi sıra EP’lerle karşımıza çıkan yerli hip hop sahnesinin yeni nesil prodüktörlerinden Sycho Gast, Enter The Void vol.2 isimli EP’sinin ardından sorularımızı yanıtladı.

Demonation Festivali No:5’in ardından ani bir kararla müzik yapmaya devam etmeyeceğini açıklamıştın. Bu kararın arkasında neler yatıyordu ve geri dönüşün nasıl gerçekleşti?
O anı hatırlamak bile kötü hissettirdi kendimi. Malum, şartlar gereği daha fazla müzik yapamayacağımı hissettiğim için ister istemez buna ikna olmuştum. Çünkü sürekli olarak devam eden yoğun iş tempoları, dilediğiniz gibi ilerlemeyip aksine raydan çıkan hayat şartları insanı katmanlarca dipe sokup çileden çıkartmaya yetiyor. E böyle bir kararın ardından kimse size ”Aferin iyi yaptın!” diye tepkiler vermiyor ne yazık ki. Biraz zaman geçtikten sonra, #musicislove kolektifimizin hem görsellerinden sorumlu hem de her ne kadar kimliğini henüz belli etmese de  rap müzisyenlerinden biri olan Güney (biz ona Rakunadam diyoruz) ile buluştuk. Yoğun, sancılı ve komik geçen bir gecenin ardından ertesi gün müziğe tekrar döneceğime dair söz aldığını hatırlattı. O süreçten sonraki zaman dilimi biraz daha sancılı geçtiği için, Enter The Void isimli EP’nin Void ismini taşıyan ilk şarkısı meydana geldi. Ve devamında da katman katman dibe vurup Enter The Void isimli EP’yi bitirerek yeniden ”Merhaba müzik” deme şansım oldu.

Enter The Void Vol. 2 EP’sinin hazırlık süreci nasıl oldu? Bu EP’deki şarkıların ilham kaynakları neler?
Henüz emin değilim ama sanırım Enter The Void’in çözmeye çalıştığım boyutsal bir hikayesi var. İlk EP’deki Void isimli şarkının gelişmesi sonucu oluşan/var olan bir hikaye ya da sırlar arşivi diyelim. Enter The Void EP Vol. 2‘deki şarkıların ilham kaynağı ise, yine ilk EP’de olduğu gibi yalnızca benim gözümden görülen anlatılması güç olan kısmı. Hazırlık süreci ise ilk EP’ye nazaran daha hızlı gelişen, ve yanlış hatırlamıyorsam 1 ya da 2 gün içerisinde bitirip servis etmek şeklinde gelişti.

Meov EP isimli çalışmanı çok kısa süre önce yayınlamıştın, ilk Enter The Void EP’si de yaklaşık iki ay önce gelmişti. Gerçekten çok kısa aralıklarla paylaşım yapan bir prodüktör olarak, EP formatını tercih etmendeki sebep nedir? Kısa aralıklarla EP yayınlama fikrini, uzunçalar yayınlamaktan daha çekici kılan unsurlar neler?
Geçen yıl içerisinde üzerinde çalıştığım, ama bir türlü bitiremeyip iptal etmek zorunda kaldığım The Dustbin and Insects isimli uzunçalar projemin sancıları aslında bu EP’lerin çoğu. Bir diğer sebebi ise, bana sabah kahvaltısı tadını hissettiriyor EP formatında ki projeler. Simit, çay ve karper peyniri gibi. En azından dinleyeni fazla yormadan tadımlık bir şeyler servis etmek gibi. E tabii bu EP’leri paylaşırken, geçen yıl iptal ettiğim ama yeniden başlayıp üzerinde çalıştığım The Dustbin and Insects ve henüz ismini koyamadığım iki uzunçalar projemin de hazırlık süreci devam ediyor. Bu iki uzunçalar projemin hazırlık süreci devam ederken, sanıyorum birkaç yeni EP daha yayınlayacağım gibi görünüyor.

#musicislove, hız kesmeden sürprizler yapmaya, EP’lere, albümlere devam ediyor. Yakın gelecekteki planlarınız neler?
#musicislove kolektifi/ailesi olarak ilk planımız (ekibi bir araya getirebilirsek şayet) bir pazar günü, bir araya gelip yakın gelecekteki plan ve projelerimizi konuşmak! Sanıyorum yaz mevsimi içerisinde bir stüdyo/kayıt ortamı oluşturmayı, ve tamamen canlı olarak yürütmek istediğimiz sahne hazırlıklarımızın planlarını yapıyoruz. Ayrıca ailemize katılan/katılacak olan yeni isimler var. Son olarak yine bu yıl içerisinde de hız kesmeden yeni EP’ler ve albümler yapmaya devam edeceğiz.