Bant Mag. soruyor, Red Bull Art Around küratörleri Irmak ve Ceren Arkman cevaplıyor

Karaköy’ün 8 farklı mekanında, 8 farklı disiplinden sanat eserinin sergilendiği Red Bull Art Around, 12 Mayıs’a kadar devam ediyor. Cins, Selçuk Artut, Furkan ‘Nuka’ Birgün, Volkan Kızıltunç gibi sanatçıların çalışmalarının yer aldığı serginin küratörleri Irmak Arkman ve Ceren Arkman sorularımızı yanıtladı!

Rb Art ArondKurator3_r

Red Bull Art Around’da arklı disiplinlerde çalışmalar yapan sekiz sanatçı yer alıyor. Bu sanatçıları seçerken neleri göz önünde bulundurdunuz?
Farklı disiplinlerden işler sunmak bizim için önemli bir noktaydı. Bunu yaparken genç sanatçıları ön plana çıkarmaya gayret ettik. Farklı lokasyonlarda gerçekleşen kapsamlı bir proje olduğu için daha önce başka projelerde birlikte çalıştığımız ve çalışma süreçlerine hakim olduğumuz sanatçılara öncelik verdik. Bu projenin sorunsuz ilerlemesini sağlayan bir etken oldu. İşlerin yerleşiminde de başta mekanları seçip sonra bu mekanların içine en iyi yerleşeceğini düşündüğümüz işleri/sanatçıları belirlemeye çalıştık. İşlerin zaten her zaman oradaymış hissi uyandırması, mekanın içine tümüyle entegre olması bizim için önemliydi.

Böylesine geniş çaplı ve heyecan verici bir etkinliğe evsahipliği yapması için Karaköy’ü seçmenizin ardında ne gibi sebepler yatıyor? Karaköy’ü İstanbul’un sanat camiasında nasıl bir yeri olduğunu düşünüyorsunuz?
Etkinliği Karaköy’de yapmak Red Bull ile ortak aldığımız bir karar oldu. Bu kararda Karaköy’ün şu an İstanbul’un en hareketli ve yükselen lokasyonu olması rol oynadı. Karaköy her gün yeni açılan mekanları ile farklı kesimlerden ve yaş gruplarından çok sayıda insanı ağırlıyor. Karaköy’ün sanat camiası ile ilişkisi ise biraz karışık. Kararköy ve çevresinde bir dönem çok sayıda galeri açıldı. Hatta bu galeriler ve onların bu mekana çektiği kesimin Karaköy’ün hareketlenmesinde rol oynadığı söylenebilir. Fakat şu an Karaköy’de Art Sümer dışında hiçbir galeri kalmadı. Tophane’de de iki üç galeri varlığını devam ettiriyor. Aslında şu an sanat ve tasarımla ilgili bir kesim Karaköy’de olsa da sanat mekanları yok. Geri gelip gelmeyeceklerini önümüzdeki aylar gösterecek.  

 

Sokak sanatı İstanbul’da son yıllarda her geçen gün yaygınlaşan ve çok çeşitli örneklerini gördüğümüz bir disiplin. Sizce Red Bull Art Around, bu kültürün yaygınlaşmasında nasıl bir rol oynayacak?
İstanbul’da çok sayıda sokak sanatçısı var. Bunların arasında gerçekten çizgisi oturmuş ve imza atmasalar bile işleri tanınabilecek çok iyi sanatçılar var. Red Bull Art Around kapsamında bu camiadan Nuka, Cins, Ham ve Lakormis ile çalıştık. Bu elbette bu sanatçıların daha geniş kitleler tarafından tanınması için önemli bir platform. Belki hergün bu sanatçılardan biri veya birkaçının işleriyle sokakta karşılaşan ama belki dikkat etmeyen belki de bakıp beğenip kime ait olduğunu bilmeyen kalabalıkların bu isimleri öğrenmesi için bir fırsat. Elbette sokak sanatı için Muralist gibi çok önemli etkinlikler yapılıyor. Ama Red Bull Art Around Karaköy gibi çok hareketli bir mekanda gerçekleştiği ve daha geniş kapsamlı bir sanat etkinliği olduğu için sokak sanatıyla ilgilenen kesim dışında kalan kalabalıklarla da temas etme imkanı yaratıyor. Ama bizce artık önemli olan İstanbul’daki iyi sokak sanatçılarının dünyaya açılması ve yurt dışında da bilinen tanınan isimler haline gelmeleri. Biz Grid ekibi olarak gelecek projelrimizde buna öncelik vermeyi hedefliyoruz.

Serginin küratörleri olarak, Karaköy’e önümüzdeki hafta içerisinde yolu düşecek olanlara nasıl bir Red Bull Art Around rotası önerirsiniz?
Karaköy’de etkinlik mekanlarından herhangi birine uğrayarak etkinlik haritasını edinmelerini ve bütün işleri dolaşmalarını öneriyoruz.