Haftanın etkinlik önerileri (6-12 Aralık)

Haftanın takviminden bazı dikkat çeken etkinlikler ve tavsiyelerimiz. Fiziksel ve çevrimiçi olanlar, etkinlik seçkimizde bir arada.

İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions
10 Aralık, Babylon

Özlenen Babylon konserleriyle uzuuun bir aranın ardından sonra kavuşma zamanı. 10 Aralık’ta başlayacak yeni sezon programının açılışını, yüksek enerjili performansıyla İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions yapacak. İlhan Erşahin, Alp Ersönmez, İzzet Kızıl ve Turgut Alp Bekoğlu dörtlüsü, son olarak 2020’de Bir Zamanlar Şimdi albümünü yayımlamıştı.

16 Ton (Ümit Kıvanç)
12. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri
10-17 Aralık, çevrimiçi / 10-12 Aralık, İzmir Fransız Kültür Merkezi / 18-19 Aralık, Van Barosu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) Türkiye ve diğer dünya ülkelerinde insan hakları ekseninde yaşanan çeşitli sorunlara yönelik farkındalık ve duyarlılık oluşturmayı hedeflediği İnsan Hakları Belgesel Film Günleri, bu yıl 12. kez, “örgütlenme özgürlüğü” temasıyla düzenleniyor. Fiziksel ve çevrimiçi olarak, hibrit formatta gerçekleşecek etkinliklerde toplam 26 insan hakları temalı belgesel film yer alıyor. Ümit Kıvanç’ın 16 Ton‘u ve Arkadaş Z. Özger’e odaklanan Ulaş Tosun filmi Merhaba Canım, aralarından ikisi. Seçkideki yapımları izleyebilmek ve programa dair duyuruları alabilmeleri için festivalin web sitesine girip iletişim formunu doldurmak yeterli.

Nosema (Etna Özbek)
11. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali
11-15 Aralık, Postane, Aynalı Geçit, Tütün Deposu / 11-16 Aralık, Diyarbakır

Bu sene “cezasızlık” teması ile yola çıkan, katılımın ücretsiz olduğu Hangi İnsan Hakları? Film Festivali; seçkisinde dünyanın birçok ülkesinden muhtelif hak ihlal ve mücadele hikâyelerini işleyen 30’dan fazla filmi barındırıyor. 10 Ekim Ankara Katliamı’nın altıncı yılında katliam kurbanlarını anmak üzere sergi, forum ve atölyelerden oluşan bir dizi etkinlik de düzenlenecek. Kanal İstanbul projesinin güncel durumu, uzmanların katılacağı “Bir Rant Projesi Olarak Kanal” başlıklı forumda, kent içinde tarımsal üretim olanakları ise “Adil ve Ekolojik Gıda: İmkânlar, Yöntemler, İhtiyaçlar” forumunda tartışılacak.

Ali İsmail Korkmaz Vakfı Genç Sanatçı Fonu Sergisi
11 Aralık’a kadar, GaleriBu

Ali İsmail Korkmaz’ın düşlerindeki, her türlü eşitsiz ilişkiden arınmış özgür dünyayı hayata geçirmek misyonuyla kurulan ALİKEV; genç sanatçılara destek olmak üzere hayata geçirdiği Genç Sanatçı Fonu (GSF) projesini bu yıl “Kentle Barışmak” temasıyla düzenlemişti. Fon kapsamında 11 genç sanatçının heykel, fotoğraf, yağlı boya, kısa film, belgesel gibi farklı sanat dallarından çalışmalarının yer aldığı sergi, 11 Aralık’a dek 12.00-18.00 arasında, GaleriBu’da görülebiliyor.

Abella’nın Yolculuğu (Enis Manaz)
Bornova Kısa Film Günleri
11-12 Aralık, Bornova Dramalılar Köşkü, Bornova Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi

Kısa film kültürüne adanmış kimi önemli festivalleri sınırlarında barındıran İzmir’de heyecan verici bir etkinlik daha başlıyor. 1. Bornova Kısa Film Günleri’nin gösterim programında hem 2020 ve 2021’de Bornova Belediyesi Film Ofisi tarafından ekipman ve proje danışmanlığı desteği verilmiş, hem de ulusal ve uluslararası film festivallerinde gösterimleri devam eden ödüllü kısa filmler yer alıyor. Kurmaca, animasyon, deneysel ve belgesel gibi farklı türlerden yapımları görmek mümkün. Ayrıca program kapsamında filmlerin yönetmenleri ile fiziki söyleşiler de düzenlenecek.

Lokalize: The Away Days
12 Aralık, Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi

İstanbullu indie rock grubu The Away Days, kasımda Ankara ve Eskişehir konserleriyle başlayan turnesine İstanbul’da, Zorlu PSM’nin Lokalize serisi kapsamında Turkcell Platinum Sahnesi’nde devam ediyor bu hafta. Yeni bir albüm yolda, dolayısıyla sıfır km parçalara hazırlıklı olun. 

Bant Mag. etkinliklerinde bu hafta neler var?

Şevket Akıncı – Dünyada Saat Kaç? (New Album Release Party)

Tarla Records etiketli yeni albümünün lansmanı için 10 Aralık’ta Bant Mag. Havuz / Bina sahnesinde ağırlıyoruz Şevket Akıncı’yı. Yeni albümündeki şarkıları ilk kez ve solo çalacağı konserde, müziklere Güneş Akyürek’in hazırladığı görseller eşlik edecek. Ayrıca konserden önce ve sonra, Bant Mag. Havuz / Bina’da kurulacak DJ setin başında Utkanj olacak.

GAYYA Kolektif sunar: Arcade

Bağımsız sanat oluşumu GAYYA Kolektif, Arcade sergisiyle Bant Mag. Havuz / Bina’da konuğumuz oluyor. Bir haftaya yayılacak etkinlik İstanbul’daki farklı mekânları kapsamına alacak Arcade haftasında, 21 sanatçının farklı disiplinlerdeki işlerini bir araya getirecek sergi 11-17 Aralık aralığında ziyarete açık olacak. Serginin motivasyonu ve ortaya çıkışı için söz GAYYA Kolektif ekibinde:

“Arcade serimizin sergisinde hepimizin zaman zaman hissettiği özellikle şu son iki yıllık süreçte daha yoğun olarak kendini gösteren, değişen, dönüşüme uğrayan gerçeklik algımızı yirmi bir farklı lubun sanatçıyla konu ediniyoruz. Bazı anlarda bizi birinin yönlendirdiği bir oyunun içindeymiş gibi hissettiren bu dünyanın içindeki adlandıramağımız olaylar silsilesine bakmak isteyen herkesi Bant Mag. ile düzenlediğimiz sergimize bekliyoruz!”