Barış Demirel’den “gelişine” 5 şarkı

Gerek uzun ömürlü ve sürekli evrilen projesi Barıştık Mı – Barış Demirel ile yaptıkları, gerek de daima dirsek temasında olduğu hip hop sahnesinden müzisyenlerle ortaklıklarıyla adımlarını takip ettiğimiz bir müzisyen Barış Demirel. 22 Mayıs’ta Da Poet’le iş birliklerinin en dolgun meyvesi olan DPBD isimli dört şarkılık bir EP yayımlandı. 

Barış Demirel, son yıllarda sıklıkla dinlediği, farklı dönemlerden ve ses evrenlerinden beş şarkıyı bizim için sıraladı ve ne ifade ettiklerini anlattı. Kendi tabiriyle “Kimseyi ilgilendirmeyen, tamamen kendi hayatımda yeri olan birkaç parçadan gelişine bir liste…”

My Bloody Valentine – Sometimes

“Özellikle 2012 ve 2013 yazlarını hatırlatıyor; teras, balık, kedi Nurten, kuzenle eve çık, gelenler gidenler, olanlar, olmayanlar, isimler, MRT’nin salonu, bira şişeleri, ‘olm bunun zamanı mı olur açsana sen de’, Cemil Moda Evi, Volkan’ın sızmadan önceki açtığı B.E.A., Dunia müdavimleri, Üzo’nun gece sonu müzikleri, Tek Büfe, ahmak ıslatan, salıncak, Karga’daki eski sahne (kulis yanı), kelle paça, yıkanıp geri götürülen Jager bardakları, shoegazers, terastaki domatesler, Doktor Hüseyin Abi, Killing In The Name, masalara çıkmak, karşı masaya Eray’ın çıkması, Kadıköy, Çukurcuma, Ayazağa… merhaba küçük nostalji seansı.”

Benny Sings – Champagne People

“Toplasan hayatımda kaç kere şampanya içmişimdir ki… 10 desem kesin yalan… Parça freş. Tatlı hissettiriyor. 2019 güzel ve verimli geçen bir yıldı. Gelgitler hep oluyor, neyi istemediğini öğreniyorsun yavaaaş yavaaaş ya da zınk diye. Şarkının bununla ne alakası var? Yok.”

Büyük Ev Ablukada – Boşluk

“2017’den beri çoğu darlandığım zamanlarda bu şarkıyı dinledim. Fırtınayt hem müzikal hem de edebi olarak bence harika bir albüm. Ülke müziğine büyük hizmet. Depresyondan çıkaran, işte benim Gülinler! Barış Demirel – Barıştık Mı ile Salon İKSV’de ‘Mevzu Var’ adlı bir seri başlattık. Konuklar geliyor, onların ya da bizim şarkılarımızı beraber çalıyoruz sahnede. İkincisi Ocak 2020’de yapılmıştı. Gülin de bizimle beraberdi, ‘Boşluk’ çalmıştık. Videoları çıkar yakında. Neyse, çok çok güzel bir andı bizim için.” 

Red House Painters – Katy Song

“Hüzünspor. Hayatımda çoğu şey yolundaysa, şımaracak boşluklarım varsa galiba bunu çoğu zaman melankoli ile dolduruyorum. Yoksa zaten derdim başımdan aşkın, bir de kalan modumu iyice düşürmeyeyim.” 

Hildegunn Øiseth – Manana (yanına da Furusang)

“Listenin sonunda trompet ile alakalı bir şey paylaşayım dedim. Tam da yakın zamanda keşfettiğim bir müzisyenden gelsin. Geç keşfetmişim kendisini… En beğendiğim trompetçileri saysam en çok Kuzey Avrupa’dan çıkar herhalde. Norveç mesela. Arve Henriksen, Mathias Eick, Nils Petter Molvær ilk aklıma gelenler. Ülke olarak ‘milli ton’ları mı var acaba? Öyle orijinal, öyle yumuşak ve ifadeleri de öyle güçlü ki… Arve Henriksen shakuhachi mi çalıyor yoksa trompet mi? 

Hildegunn øiseth’in tekniği, tonu ve ifadesini çok beğendim. Çalımı bana mistik geliyor. Bulabildiğim kadar konser videosunu izlemeye başladım. Hatta bi gece gaza geldim Instagram’da DM’den yazdım. Çok beğendimi  söyledim. Beni de dinlesin istedim günün sonunda (trompetçi olduğumdan bahsettim ama sadece bu kadar yani…). Çok teşekkür etti ve mesajımı beğendi. Ya ne yapsın?”