Başka Sinema Film Festivali ekimde Ayvalık’ta

Yeni sezonun güzel haberlerinden biri de Başka Sinema’dan geldi. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali 5-10 Ekim tarihlerinde Ayvalık ve Cunda Adası’nda olacak! Festivalin izleneceği mekânlar, Ma’adra Binası, Vural Sineması, Ayvalık’taki pek çok sanat etkinliğine ev sahipliği yapan Sanat Fabrikası ve Belediye Amfitiyatrosu olarak duyuruldu. Her akşam Ayvalık ve Cunda’nın farklı mekânlarında düzenlenecek açık hava gösterimleri ise iştahları daha da kabartıyor.

Türkiye ve dünya sinemasından 40 civarı filmin gösterileceği festivalde ayrıca söyleşi, panel, atölye ve konser gibi etkinlikler de düzenlenecek. Yaz sinema kampı gibi sonraki aylara da yayılan etkinliklerle Ayvalık’ı merkezine alan uzun soluklu ve heyecan verici bir işin başlangıcı olarak öne çıkan festivalde filmlerin yarıştığı bir program yok, ancak bir ödül var. Yılın Yönetmeni ödülünü Kariya & Ababay Vakfı verecek.

Sibel
Sibel

Festival programında yer alacak Türkiye sineması örnekleri, dünya festivallerinde prömiyer yapmış yeni yapımlardan oluşuyor. Dünya prömiyerini 71. Locarno Film Festivali’nde yapan Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti filmi Sibel ve Gürcan Keltek’in yeni deneysel belgeseli Gulyabani, prömiyerini 75. Venedik Film Festivali Ufuklar bölümünde yapan yeni Mahmut Fazıl Coşkun filmi Anons ve prömiyerini 68. Berlin Film Festivali Generation bölümünde yapan Banu Sıvacı filmi Güvercin gösterimleri festival programında.

Burning
Burning

Dünya sinemasının ileri gelen festivallerde ilgiyle karşılanan yeni yapımlarından oluşan seçkideyse 20’ye yakın film gösterilecek. Jean Luc Godard’ın son filmi Le livre d’imageLee Chang-dong imzalı Haruki Murakami uyarlaması Burning, Oscar’lı yönetmen Kevin Macdonald’ın Whitney Houston’ın yaşamını konu eden belgeseli Whitney, Stephan Brizé yönetmenliğindeki En Guerre, Meksika tarihinin en büyük soygunun konu eden Alonso Ruizpalacios filmi Museo, izleyiciyi 80’ler başı Leningrad’ındaki underground punk müzik çevrelerine götüren Kirill Serebrennikov imzalı Leto, Alice Rohrwacher’in yeni filmi Happy as Lazzaro ve Babis Makri’nin yönetmenliğini yaptığı Pity Ekim’de Ayvalık izleyicisiyle buluşacak.  

Festival biletlerinin Biletiva üzerinden gayet makul fiyatlara satılacağı da duyuruldu. 10 TL’den satılacak biletler, hafta içi gündüz seansları, 65 yaş üstü izleyiciler ve öğrenciler için 5 TL olacak. Gelişmeleri festivalin sayfasından takip etmekte fayda var.