Bu yıl ikinci kez düzenlenecek Başka Sinema Ayvalık Film Festivali programı açıklandı

Altı yıldır kapsama alanını genişleten Başka Sinema, ikinci kez düzenlenecek Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin programına dair detayları açıkladı. Bu yıl 4-9 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek festival, 2019’un büyük yankı uyandıran yerli ve yabancı yapımlarını bir araya getiriyor.

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali, bu yıl beş farklı mekânda gerçekleşiyor. Bu mekânlar; festival için sinema olarak düzenlenen ve panel ve söyleşilere de ev sahipliği yapacak Ma’adra Binası, Ayvalık’ın tek bağımsız sinema salonu Vural Sineması, Ayvalık’ta pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan Sanat Fabrikası, mO Mimarlık Ofisi binası ve Belediye Amfitiyatrosu. Programında 22 ülkeden 40’tan fazla filme yer veren festivalde Ayvalık’ın karşı komşusu Midilli Adası’yla paylaştığı kültürel birikiminden hareketle Türkiye-Yunanistan ortak bölümü izleyiciyle buluşacak.

Festivalde fazlasıyla zengin bir yerli film seçkisi var. İstanbul Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Film” de dahil olmak üzere beş ödül kazanan yeni Emin Alper filmi Kız Kardeşler, Emre Yeksan’ın dünya prömiyerini Venedik’te yapan filmi Yuva, Can Evrenol’un alıştığımız estetiğinden farklı sulara daldığı çizgi roman uyarlaması Peri: Ağzı Olmayan Kız ve Serhat Karaaslan’ın başrollerinde Füsun Demirel, Berkay Ateş ve Saadet Işıl Aksoy’u izleyeceğimiz yeni filmi Görülmüştür, programda yer alan yerli uzun metrajlar arasında. Aylin Kuryel ve Fırat Yücel’in peruk yapımında kullanılan koşer saç ticaretini konu eden Baştan Başa ve Pelin Esmer’in Mersin’in ücra köylerinden Arslanköy’ün tiyatrocu kadınlarının açıkhavada sahnelediği tragedyayı konu edinen Kraliçe Lear belgeselleri de Başka Sinema Ayvalık Film Festivali programında.

Pain and Glory

Festivalin yabancı film seçkisinde de bu yıl birçok prestijli ödül toplamış filmler ve usta yönetmenler var. Açılış filmi, İspanyol yönetmen Pedro Almodóvar’ın Antonio Banderas ve Penelope Cruz’u bir araya getirdiği Pain and Glory olacak. Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho’nun Cannes’dan Altın Palmiye’yle ayrılan Parasite’ı, bol ödüllü kısa animasyon Skizhein’ın yaratıcısı Jérémy Clapin’in ilk uzun metrajı I Lost My Body, Gürcistan’daki genel kabulleri sorgularken gelenek ve özgürlükler arasında denge kurmaya çabalayan gençlerin dünyasını anlatan Levan Akin filmi And Then We Danced, Asif Kapadia’nın merakla beklediğimiz belgeseli Diego Maradona, Cannes’da Elia Suleiman’a Ana Yarışma Özel Ödülü kazandıran kara komedi It Must Be Heaven ve Üsküplü yönetmen Teona Strugar Mitevska’nın Berlin’de Ekümenik Jüri Ödülü ve Sinemacılar Ödülü’nü kazanan dram filmi God Exists, Her Name Is Petrunija, zengin programın öne çıkan yapımlarından bazıları.

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali boyunca birçok atölye çalışması da düzenlenecek. Bunlar arasında 3 Ağustos 2019’da kaybettiğimiz değerli sinema yazarı dostumuz Cüneyt Cebenoyan anısına düzenlenen 7 yaş ve üzeri çocuklar için düzenlenecek sinema atölyeleri de bulunuyor.Festival programının tamamı 16 Eylül’de açıklanacak. Detaylı bilgiler için buradan Başka Sinema’nın web sitesine ulaşabilirsiniz.