Batman 80. yılını New York’ta düzenlenen üç sergiyle kutluyor

DC Comics çizeri Bob Kane ve yazar Bill Finger tarafından 1939 yılında hayata getirilen ve ilk defa Detective Comics serisinin 27. sayısında kendisini gösteren Batman bu sene 80. yaşını kutluyor. 1943’te televizyona ve sonrasında 1966’ta beyazperdeye taşınan ikonik karakter bugün çizgi filmlerden oyuncaklara eğlence sektörünün her köşesine sızmış durumda. Elbette bu yolculuğun ortaya koyduğu bol çeşitli bir geçmiş söz konusu, ancak Batman’in doğum yeri olan çizgi romanlarda 80 yıldır durmadan evrilen dünyası sanırız ki karakterin en zengin evrenini de işaretliyor.

Bob Kane

Bu evreni merak eden hayranlar, önümüzdeki günlerde New York’ta açılan eş zamanlı üç sergide aradıklarını bulacaklar. Zira New York merkezli The Society of Illustrators organizasyonu tarafından düzenlenen sergiler, kara şövalyenin 80 yıla yayılan çizimleri ve daha fazlasından oluşacak.

Farklı temalar altında toplanan, toplam iki yüzden fazla Batman çiziminin yer alacağı sergiler 12 Haziran’dan 12 Ekim’e kadar açık kalacak. Illustrating Batman: Eighty Years of Comics and Pop Culture isimli ana sergide Bob Kane, Neal Adams, Frank Miller ve Jim Lee gibi ünlü çizgi roman illüstratörlerinin Batman versiyonlarının yanı sıra efsanevi karakterin oyuncakları, yer aldığı reklam tasarımları ve çeşitli makaleler bulunacak.

Batman Collected: Chip Kidd’s Batman Obsession isimli bir diğer sergi ise ciddi bir Batman hayranı olan grafik tasarımcı Chip Kidd’in nadir parçalardan oluşan etkileyici koleksiyonuna ev sahipliği yapacak. Bat-Manga!: The Secret History of Batman in Japan isimli üçüncü ve son sergi ise Japon manga sanatçısı Jiro Kuwata tarafından 1960’larda yaratılan kült Bat-Manga serisinin izinden giderek ünlü karakterin Japonya’daki yolculuğuna odaklanacak.