Beach House, mor ve ötesi ve bu hafta başka ne dinlesek?

Beach House dört bölüme ayrılan yeni albümünün ikinci durağında. mor ve ötesi, çarpıcı bir kliple tamamlanan “Forsa” ile sessizliğini bozdu. Animal Collective ise yeni teklisiyle Scott Walker’a saygılarını iletiyor.

Tazecik albüm ve teklilerden hazırladığımız güncellenen Spotify listemiz sizi bekliyor! Öne çıkan kayıtlar ise hemen aşağıda.

EP: Beach House – Once Twice Melody Chapter 2
(Bella Union) 

Baltimore çıkışlı dream pop duosunun dört bölüm halinde yayımlayacağı yeni albümünde ikinci round. Canlı yaylıların eşliğiyle etkisi daha da büyüyor bildiğimiz Beach House müziğinin. Dinleyenin içinde serinlik veren, sakin bir rüzgâr estiriyor, fark ettiniz mi?

TEKLİ: Animal Collective – Walker
(Domino Recording Co.)

Deneysel pop dörtlüsü Animal Collective’den, 2019’da hayatını kaybeden Amerikalı müzisyen Scott Walker’a övgü. Yaklaşan albüm Time Skiffs’den paylaşılan ikinci parça, bir görsel kolaj evreninde geçen enteresan klibi ile geldi. Neşeli mi neşeli, Animal Collective usulü bir sonik oyun.

Kim Gordon J Mascis - beach house
TEKLİ: Kim Gordon & J Mascis – Abstract Blues 
(Sub Pop)

Kim Gordon ve J Mascis, ilk olarak 2020’de Seattle’daki bir çocuk hastanesi yararına seslendirdikleri “Abstract Blues” parçasını, stüdyo kaydıyla Sub Pop Singles Club’a hediye etti. Üstüne, Fred Armisen’li bir klip de çekildi. B yüzü parçası “Slow Boy”a biraz daha yükseldiğimizi itiraf edelim.

EP: Jlin – Embryo
(Planet Mu Records)

Indianalı elektronik müzik prodüktörü Jerrilynn Patton namıdiğer Jlin’den heyecan verici ritim araştırmaları ve bozulmuş seslerle dolu, baş döndürücü dört yeni parça. Işıkların bir yanıp bir söndüğü, arkanızdan robotların kovaladığı karanlık bir labirentte yolunuzu bulmaya çalışıyormuşsunuz gibi hissettiren, adrenalin pompalayan, nabız yükselten bir EP.

TEKLİ: Mitski – Heat Lightning
(Dead Oceans)

Mitski yeni parçasına dair ilgili hislerini şöyle açıklıyor: “Hem kendimi hem de başkalarını affetmemi sağlayabilecek şarkılara ihtiyacım vardı.” Şubatta yayımlanacak altıncı albüm Laurel Hell öncesi dinleme listelerimizde bol bol belireceği aşikâr.

mor ve ötesi - forsa
TEKLİ: mor ve ötesi – Forsa
(Rakun Müzik)

Ters yönden gelen bıçkın başkana, “Artık benim de zamanım var.” diyerek umut aşılıyor mor ve ötesi yeni teklisinde. Can Kazaz, İlksen Başarır, Ahsen Eroğlu, Melisa Sözen, Sinan Güler, Artemis Günebakanlı ve daha birçok ismin fotoğraflarının üzerine şarkı sözlerinin yazıldığı Instagram paylaşımlarını görmüşsünüzdür. Parçanın kıpkırmızı atmosferi ve modern dans kurgusuyla göz dolduran bir de videosu var; yönetmeni Aslı Çelikel, koreografi ise Aslı Öztürk ve Mihran Tomasyan’a emanet edilmiş.

TEKLİ: Kam – Tünel
(Gülbaba Records)

Anadolu motifleri, psikedelik tınılar ve doğaçlamayı besin kaynağı olarak kullanan Kam, yoldaki üç parçalık EP’si Kuz’dan ilk tadımlığı fırlattı. “Tünel”, adını grubun kendi duyusal diliyle yaptığı İstanbul tanımından alıyor; doğu ile orta asya arasında kaotik bir geçit.

TEKLİ: Khruangbin & Leon Bridges – B-Side
(Dead Oceans)

Psikedelik funk üçlüsü Khruangbin ile soul müzisyeni Leon Bridges, ortak kökenleri Teksas’tan ilham alan 2020 çıkışlı ilk EP’leri Texas Sun’ın ardından bir de Texas Moon koleksiyonu yayımlamaya hazırlanıyor. “Uzaktaki aşka güzellemeler” temalı çıkış parçasının western ile kozmik ögeleri harmanlayan ve Lenny Kravitz, Beyoncé, John Mayer gibilerinin kliblerini elinden çıkaran Philip Andelman yönetiminde çekilmiş bir klibi de var. Bu ortaklığın meyveleri tatlı oluyor, biliyoruz; Teksas’ın gündüzü mü yoksa gecesi mi daha güzel, şimdi ona bakalım.

Jeff Parker forfolks
ALBÜM: Jeff Parker – Forfolks
(International Anthem)

Chicago müzik sahnesinin köklü oluşumu Tortoise’ın gitaristi Jeff Parker beşinci solo albümünde dinleyenleri, caz ile ambient arasındaki sınırların muğlaklaştığı güneşli bir ormana çağırıyor. Döngüsel doğaçlamalardan oluşan, meditatif bir yolculuk.

TEKLİ: Elçin Orçun & Hakan Vreskala – Yolun Yarısı
(CES Yapım)

Yerli sahneden alternatif pop, R&B ve rap türlerini akustik elementlerle harmanlayan yeni bir ortaklık. Elçin Orçun ve Hakan Vreskala’nın Üzgünüm adını verdiği EP’lerinden ilk iştah açıcıdan bahsediyoruzı. Biri yolun yarısına gelmiş, diğeri ise orayı çoktan geçmiş iki kişinin öyküsü; klipte ise müzisyenler, parçayı bir koltuğun iki ucundan seslendiriyor.

TEKLİ: shame – Baldur’s Gate
(Dead Oceans)

2020’yi ikinci albümü Drunk Pink Tank’le açan İngiliz post punk grubundan taze bir tekli. “Baldur’s Gate”, adını popüler video oyunu serisinden, ilhamını ise grubun solisti Charlie Steen’in eski partnerini görmek için gittiği Edinburgh’dan Londra’ya dönüş yolculuklarında düşündüklerinden alıyor. Giderek eklenen synth numaraları ve vokal katmanlarıyla zenginleşen, haylaz bir parça.

ALBÜM: Aeon Station – Observatory
(Sub Pop Records)

New Jersey çıkışlı indie rock grubu The Wrens’in kurucularından, basçı ve vokalist Kevin Whelan’ın solo projesi Aeon Station çatısı altından yayımladığı ilk albüm. Geçtiğimiz eylülden bu yana sıra sıra dizdiği dört tekliyle kaydın adını alan gözlemevinin kapısını aralamış, The Wrens’den çok uzaklaşmayacağımızı hissettirmişti aslında. Yüksek bir coşkuyla dinginlik arasında mekik dokuyan bu sürükleyici koleksiyonun ismine ironi yapan kapak fotoğrafı da şık bir seçim olmuş.

TEKLİ: Jean Dawson & Mac DeMarco – MENTHOL*
(P+)

Deneysel pop sahnesinden Jean Dawson ve Mac DeMarco (bir dönem Dawson’ın Mac DeMarco’nun orkestrasında çalmasını saymazsak) ilk defa güçlerini birleştirdi. Dawson’ın umursama yetisini kaybetmesi ve bir yarının olduğu fikriyle gelen kaotik hâlden duyduğu memnuniyetin yanı sıra basitçe çığlık atma isteği de parçayı biçimlendiren unsurlardan biriymiş.

TEKLİ: Soft Analog – Bombalar
(Morrie Records)

Ankaralı synth pop grubu yeni incisinde, tepede dönüp duran seslerin ve her gün daha da büyüyen söylenemeyenlerin biriktiği bir odadaki bombalar bir bir patlıyor. Ulaştığı birden fazla doruk noktasıyla hissini geçirmek konusunda oldukça başarılı, yükseklere uçuran bir parça.

fanikedi
ALBÜM: Fanikedi – Seni Severim, Bilirsin
(Hexe Music / Table Records)

Fanikedi mahlaslı Zeynep Çetinel’in 2017’ye tarihlenen ilk albümü Biraz Ciddi Olsan’ı takip eden ikinci uzunçaları. Babaannesi Gülten Çetinel’e ithaf ettiği Seni Severim, Bilirsin’in’i, “Keşke yine dağlara bakan mutfakta oturup beraber dinleyebilseydik.” notuyla paylaşmış müzisyen. Çoğunluğu akustik, oldukça sade altyapıları yaratıcı söz yazarlığıyla özgün kılan, çocuklukla bugün arasında mizahi hesaplaşmalar yapan tatlı bir kayıt.

TEKLİ: Pike vs The Automaton – Alien Slut Mum
(MNRK Heavy)

High On Fire’ın esas kişisi, Sleep’in gitaristi Matt Pike, ilk solo albümünü Pike vs The Automaton mahlasıyla yayımlıyor. Sleep kataloğundan aşina olacağınız Billy Anderson prodüktör koltuğunda. İlk tekli saç döktüren cinsten, devamı için 18 Şubat’ı bekliyoruz.

TEKLİ: İlhan Erşahin & Dave Harrington & Kenny Wollesen – And It Happens Every Day
(Nublu Records)

Keşiflerle dolu bir caz kaydı. Yer yer hipnotik, yer yer derin nefesler aldırıyor. Müzikal tabuları yok saymayı alışkanlık edinmiş üç ayrı ekolden müzisyenin, enstrümanları aracılığıyla yaptıkları sohbeti dinler gibi.

TEKLİ: Bon Iver – Second Nature
(Republic Records)

Jennifer Lawrence, Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Timothée Chalamet, Cate Blanchett ve dahasını buluşturan yıldız sağanağı Adam McKay filmi Don’t Look Up’ın Netflix’teki yayın tarihi için 24 Aralık’a randevu verildi ama müzikleri için beklemeye hiç gerek yok. Yapımın Nicholas Britell imzalı soundtrack albümünde yer alan Bon Iver parçası, yumuşak folk tınıları eşliğinde doğa ile ilişkimizi sorguluyor.

TEKLİ: Tame Impala – No Choice
(Modular Recordings)

Son Tame Impala albümü Slow Rush için hazırlanan deluxe box set, albüme girememiş iki parçayı da barındıracak. Bunlardan ilki olan “No Choice”un; ​​Kevin Parker’ın groove dolu baslar, ferah vokaller ve parlak prodüksiyonlu son dönem işlerini sevenler için harika bir hediye olacağına şüphe yok. Fakat ilk iki albümdeki garage rock tınısını özleyenler için pek heyecan yaratmayacağını söyleyebiliriz.

Yazı: İlayda Güler, Cem Kayıran