Duygudurum: Lalalar - Bi Cinnete Bakar

Üç yıldır yolu gözlenen albüm artık aramızda. Ali Güçlü Şimşek, Barlas Tan Özemek ve Kaan Düzarat’tan oluşan Lalalar, 15 şarkılık ilk albümü Bi Cinnete Bakar’ı Dunganga Records ve Bongo Joe ortaklığıyla yayımladı. 


İlk konserini Ocak 2019’da Demonation Festivali No:9 kapsamında vermişti Lalalar. Bir ay sonra da ilk tekli “İsyanlar” gün yüzüne çıktı ve sonrasında “Mecnun’dan Beter Haldeyim”, “Yalnızca Ölü Balıklar Akıntıyı Takip Eder”, “Hata Benim Göbek Adım”, “Hiç Mutlu Olmam Daha İyi”, “Ninja Partisi” gibi parçalar peşi sıra üzerimize savruldu. Tekliler arttıkça, Lalalar turizm Avrupa’nın dört bir yanını kapsama altına aldı; Le Guess Who?, Trans Musicales, Ment gibi prestijli festivaller için yollara düşüldü.

Köşeli ama kıvrak, isyankâr ama koyvermiş, buralı ama evrensel bir müzik dilini benimseyen üçlünün ilk albümü “ha geldi, ha gelecek” diye beklenen ayların ardından 6 Mayıs’ta gezegene inişini yaptı. Göz alıcı ön kapak illüstrasyonu Kara Gözüktü Kaptan’ın ellerinden çıkma. Arka kapakta ise Gaye Su Akyol imzalı bir Lalalar illüstrasyonuyla karşılaşıyoruz. Tasarımı da Bora Genel’den.

lalalar bi cinnete bakar
lalalar bi cinnete bakar

Geride kalan üç yılda yayımlanmış 10 parçaya eklemlenen yeni Lalalar kayıtlarının his haritasını çıkardık.  

“Kötüye Bişey Olmaz”, albüm akışındaki yeni parçalarının ilki.“Keyifler arazi, cirit atar anksiyete” / “Oksijende kampanya, şimdi çek sonra öde” gibi sözleriyle kolektif sıkışmışlıklara ses oluyor, dertleri dans ederek akıtmaya davet ediyor. Prodüksiyona da değinmek lazım; Ed Banger kataloğuna galon galon rakı dökülmüş gibi bir karışıma çıkıyoruz. Tavizsiz synth bas partisyonlarının arasına zurna da sızıyor. 

Onu takip eden “Kılavuz Karga” dertli mi dertli bir melodiyle açılıyor. Temponun düşeceğini sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Bir tür psikedelik Anadolu spoken word girişimi bu! Ali Güçlü Şimşek’in ağzından şimşek hızında savrulan cümleler, şarkının BPM’ini yukarı çekmeye niyetli sanki. 

Yenilerden “Depresyondan Çıktım Boşluktayım”, darbukalar ve elektronik beatlerin kol kola girdiği bir düzenlemeye sahip. Bi Cinnete Bakar albümünde Lalalar usulü arabesk damarının en baskın şekilde hissedildiği parça muhtemelen. Yaylı cümleleri ve vokal melodileriyle efkâra boğuyor, bir “öfff” çektiriyor.

Kapanışı da peş peşe iki gıcır gıcır parça yapıyor. Önce “Simülasyon Terk”. Henüz 10. saniyesinde dinleyiciyi ensesinden kavrayıp havalandıran bir bas yürüyüşüyle karşılanıyoruz. Arada kalabalık bir halay zinciri geçiyor şarkının içinden; derken bir banger’a dönüşüyor. 2020’ye, adaletsizliklere, düzene salvolar savuruyor. Gel de eşlik etme! Yavaş yavaş fade out’la ortamı terk ederken bir mantra fısıldıyor kulaklara: “Gidişat tırt, simülasyon terk.” 

Albüme ismini veren şarkıya geldi sıra, “Bi Cinnete Bakar”. Sonik haritası, albümün tamamından ayrılsa da hissettirdikleri öncesindeki 14 şarkının ardından bünyede biriken isyan hâline bir nevi Alka Seltzer etkisi yapıyor. Olan olur, giden gider, değişebilir işler… Bir kantoyu andırıyor. Gaye Su Akyol’un da eşlik ettiği vokaller genişledikçe bir rakı sofrasında buluyoruz kendimizi, kahkahalar karışıyor muhabbete. Kadehleri tokuşturarak çıkıyoruz ilk Lalalar albümünden.

lalalar

Evet, bu bir ilk albüm. Söz konusu Lalalar gibi müzikal tavrı, ifade biçimi ve işitsel yansımaları incelikle tasarlanmış bir grup olunca (şarkıların da büyük kısmının uzundur kulaklarda olduğunu da hesaba katınca) bir tanışma merasiminden ziyade bir kutlama havası estiriyor. Üçlünün yüksek mi yüksek bir enerjiyle kavurduğu canlı performanslarını dinlemekten daha iyi bir kutlama da düşünülemez herhalde. Gelsin konserler!

Bi Cinnete Bakar lansman partisi için takvimlerde 25 Mayıs’ı işaretliyoruz. Klein Phönix sahnesini ateşe verecek üçlüden önce Debora İpekel, sonra da Barış K, DJ kabininde olacak. Biletler burada. Ertesinde Enter The Music konserleri kapsamında 26 Mayıs’ta İzmir Arena’ya, 27 Mayıs’ta da Ankara ODTÜ Vişnelik Çim Amfi’ye uğrayacaklarını da not düşelim.

Yazı: Cem Kayıran