Beak>, Bristol protestolarıyla dayanışma amacıyla arşive döndü

Bristol çıkışlı üçlü Beak>, daha önce yalnızca plak formatında sınırlı sayıda yayımlanan Wulfstan EP’sini Bandcamp’te paylaştı.

Geçtiğimiz günlerde şehirde Black Lives Matter hareketine destek amaçlı gerçekleşen protestolarda, Bristol’la özdeşleşmiş köle taciri Edward Colston’ın heykeli yerle bir edilmiş ve nehire atılmıştı. 1895’te dikilen beş metrelik bronz heykelin boynuna ipler bağlanarak binlerce kişi tarafından devrildiği anlar sosyal medyada büyük yankı uyandırsa da Bristol Belediyesi, Colston heykelini sudan çıkarıp bir müzede muhafaza etme niyetinde olduğunu açıkladı.

Beak>’in ücretsiz olarak Bandcamp’te paylaşıma açtığı EP’si, grubun en popüler şarkılarından -ki zamanında Peyote’de en çok çalan şarkılardan biri olduğunu da hatırlatalım- “Wulfstan”ın ilk versiyonunu içeriyor. Şarkının ismi de Norman döneminde İngiltere’de köleliğe karşı hareketin öncüsü olmuş piskopos St. Wulfstan’dan geliyor. 

Beak>’in Bristol’daki protestolarla dayanışma amacıyla paylaştığı EP’de yer alan diğer parçalar da grubun ilk albümünden “Ham Green” ve “Blagdon Lake”le birlikte “Wulfstan”ın konser kayıtları.