New York’u bir de Spike Lee’den dinleyin

Kimi şehirler kimi sinemacılar ile özdeşleşmiştir. Pedro Almodovar’ı Madrid’siz, Wong Kar-Wai’yi Hong Kong’suz, Fritz Lang’ı Berlin’siz düşünmek imkansız örneğin. 

Son olarak 74. Cannes Film Festivali ile radarımıza giren Spike Lee’nin en büyük tutkularından biri ise kariyeri boyunca defalarca kez aşk mektubu yazdığı, görkemli ve biricik New York’u. 25th Hour ile 11 Eylül’ün ardından şehrin halet-i ruhiyesini çizen yönetmen, bir süre önce benzer izlekleri takip edecek bir belgesel projesi için harekete geçmişti. Terör saldırısının 20. yıldönümünde HBO’da ekranlara gelecek NYC Epicenters: 9/11➔2021½ belgeselinden ilk fragman teşrif etti.

4 bölüm olacağı duyurulan seri sadece 11 Eylül saldırıları ve New York halkının nasıl ayağa kalktığını aktarmayacak; Black Lives Matter protestolarının ve devam eden küresel salgının da kapsamlı bir portresini sunacak. Şehrin mizahını, sıcaklığını ve direncini yansıtacak bu duygusal yolculukta kimi tarihi anların kalıcı ve kompleks etkilerine tanıklık edileceği ve nihayetinde Lee’nin New York sakinlerine büyük bir saygı duruşunda bulunacağı söyleniyor.

Tanıtımda gördüklerimiz geniş bir ölçeği olan, olağanüstü bir arşivden yararlanan ve biraz da kendisinin önceki işlerinden When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts’i andıran bir yapımın yolda olduğuna işaret ediyor. 20 yıllık tarihi kişisel perspektifinden aktardığı bu kültürel dökümanda görgü tanıkları, politikacılar ve gazetecilerin yanı sıra kendi ailesi ve arkadaşlarına da mikrofon uzatmış Lee. 200’den fazla katılımcı arasında Steve Buscemi, Jon Stewart, Rosie Perez, Jeffrey Wright, John Turturro, Alexandria Ocasio-Cortez gibi tanıdık yüzler var.

22 Ağustos’ta prömiyer yapacak NYC Epicenters: 9/11➔2021½’ın final bölümü 11 Eylül’de yayımlanacak.