Bir New York belgeseli serisi de Spike Lee’den

Spike Lee, merakımızı celbeden işlerine devam ediyor. Yeni projesi, New York şehri ve 11 Eylül saldırılarının 20. yıl dönümü hakkında bir belgesel. HBO’da yayımlanacak belgesel serisi, yalnızca New York halkının terör saldırısından sonra nasıl ayağa kalktığını yansıtmayacak; aynı zamanda devam eden küresel salgının da kapsamlı bir portresi olacak. Proje, 11 Eylül’ü ilk elden yaşayan 200’den fazla kişiyle röportaj içeriyor.

NYC Epicenters 9/11- 2021½ başlıklı belgesel dizisinin bu sonbaharda, 11 Eylül’ün yıl dönümünde yayına başlaması planlanıyor. Lee son olarak, müzik tarihinin kendine has isimlerinden David Byrne’ün Broadway’deki canlı performansınını belgeleyen  David Byrne’s American Utopia isimli HBO Max yapımını yönetmişti.

Fran Lebowitz’in New York’u

New York’a alternatif bir bakışı da geçtiğimiz aylarda Martin Scorsese’nin, Amerikalı yazar Fran Lebowitz ile çektiği Pretend It’s a City adlı belgesel serisinde izlemiştik. Netflix imzalı yapım; sosyal ilişkileri, insanların şehirde yaşama konusundaki başarısızlıklarını alaycı bir dille yorumlayan Lebowitz’in, Scorsese ile yaptığı bir dizi röportajdan ve New York görüntülerinden oluşuyordu.

Yazı: Elif Acun