Kozmik Beak> tınılarıyla Ben Wheatley imzalı bir çizgi roman

Geoff Barrow, Billy Fuller ve Will Young’dan oluşan Bristol çıkışlı grup Beak>, bir çizgi romana eşlikçi olacak bir albüm kaydetti. Yazımı Ben Wheatley’e, resimlemesi ise Joe Currie‘ye ait olan Kosmik Musik için özel olarak tasarlanan müziklere Bandcamp üzerinden ulaşmak mümkün; 21 dakikalık versiyonuyla bir solukta ya da yedi parçaya bölünmüş hâlde dinlenebilir.

Kosmik Musik; bilim kurgu odaklı çizgi roman dergisi 2000 AD, kült Fransız çizgi roman antolojisi Métal Hurlant, Kirby tech, 60’ların psikedelik sanatı, Doctor Who, Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin yazarı Douglas Adams, krautrock, Star Trek ve Star Wars gibi pek çok etkiyi aynı potada eritiyor.

Çizgi romanın hikâyesine göre polisler, boyutlar arası yağmacılar, dolandırıcı yapay zekâlar, orta yaşlı suikastçılar ve üçüncü kademe bir süper kahraman takımı tarafından kovalanan Mick ve Eve için galaksi yeterince büyük bir yer değil. İkili, gezegenler arasında zıplayarak her canlı varlığın temel sorularını çözmeye çalışırken yumruklar atılıyor, gözyaşları dökülüyor ve vintage plak çalarlardan müzik yükseliyor. Evrenin gizemlerinden bazılarının kilitleri açılıyor.

Puslu melodiler, atmosferik synth partisyonları, kesik ritimler ve çok daha fazlasını buluşturarak “kozmik” kelimesinin yarattığı beklentiyi tam anlamıyla karşılayan, nefis Beak> kompozisyonlarını dinleyebileceğiniz bir CD’yi de içinde bulunduran Kosmik Musik’in kutu açılış videosuna göz gezdirmeniz tavsiye edilir.

Beak>’ten Geoff Barrow’un Ben Salisbury ile kurduğu ilham verici ortaklıktan uzun yıllardır pek çok etkileyici film müziği çıktığını hatırlatmadan geçmemeli. Mayısta Cannes’da prömiyer yapan Men, Ex Machina, Black Mirror ve Annihilation bunlardan bazıları.

Geoff Barrow, çizgi roman dünyasına ise tam iki sene önce bu zamanlarda müzikle değil, bir çizgi karakter olarak adım atmıştı. 2000 AD yayınevinin farklı serilerinden kısa hikâyeleri bir araya getirdiği 2000 AD Prog 2200 derlemesinin açılışını, Rob Williams ve Arthur Wyatt’ın yazdığı Judge Dredd: Carry The Nine Part 1 yapmıştı. Mega-City One’a Boo Cook’un çizimleriyle baktığımız macerada Geoff Barrow da “Judge Barrow” karakteriyle karşımıza çıkmış hatta Twitter hesabından, “11 yaşındaki hâlim şu an çığlık atıyor.” sözleriyle heyecanını paylaşmıştı.