40 yıllık Beastie Boys ıvır zıvırlarını toplayan sergi

Yazı: Elif Sevimay

Beastie Boys, Los Angeles’ta açılacak bir hatıra koleksiyonu sergisiyle fotoğraf kitabı ve belgeseller gibi grubun mirasını ileriye taşıyan ortaklıklarına bir yenisini ekliyor. “İz bırakanları, kural yıkanları, karıştırıcı ve kışkırtıcıları kutlayan” sanat odaklı oluşum Beyond the Streets’te düzenlenecek serginin üstlenicileri Coachella’nın yapımcı şirketi Goldenvoice’tan başkası değil. Kişisel eşyalar, efemeralar ve her çeşit ıvır zıvıra yer verileceği belirtilen serginin büyük çoğunluğu, daha önce kamuya açılmamış şeylerden oluşacakmış.

Beyond the Streets, graffiti ve sokak sanatında üretilen yaratıcı işlerin sergilenmesine odaklanan Los Angeles merkezli bir mekân. Kurucusu Roger Gastman, bir Beastie Boys iş birliğine neden giriştiklerini açıkladığı sözlerle hem grubun ortak belleğimizdeki yerini hem de arşivcilik çalışmalarının önemini hatırlatıyor: “Punk rock, hip hop, kaykaycılık ve graffitinin hikâyesi, Beastie Boys üzerine bir bölüme yer verilmezse eksik kalacaktır. (Sergi) Müzikle gençlik kültürünün dünyalarını mükemmel bir uyumla birleştirdikleri bir ses dünyası ve başlı başına bir deneyim, hem de onların elinden çıkma.”

Beastie Boys deyip de Spike Jonze’u anmamak olmaz. Her ve Adaptation gibi son 20 yıla adını kazıyan filmlerin yönetmeni, üçlünün görsel kimliğinin de mimarlarından. Grubun unutulmaz kliplerini çekmiş olmakla yetinmeyip yakın süreçte ekiple birlikte geçmiş arşivlere dalan yönetmen, 2020’de Beastie Boys Story belgeselini çekmişti. Yine aynı sene bir de fotoğraf derlemesi yayımlamıştı. Beastie Boys nostaljisine asla hayır denmez, bakalım bu sergi turneye çıkıp yakınlara gelecek mi? Lütfen gelsin!