“Becoming Led Zeppelin”den ilk teaser

Şimdiye dek Led Zeppelin hakkında sayısız belgesel çekilse de Becoming Led Zeppelin diğerlerinden farklı. Grup tarafından onaylanan ilk resmî belgesel olma özelliği taşıyor. 

Elindeki erişim imkânıyla, daha önce görülmemiş dev bir görsel/işitsel arşivi ortaya sereceği ve Led Zeppelin’in hikâyesine yeni bir bakış açısı sunacağı söyleniyor. Anlatısını grubun 1960’lardaki kuruluşuyla başlatıp 1970’lere uzanacak yapımdan, Venedik’teki prömiyerinin ardından ilk tanıtım klibi de paylaşıldı. Belgeselin vadettiklerine kıyasla biraz daha jenerik bir teaser hazırlanmış. Meşhur “Good Times Bad Times” şarkısının arşivden canlı performans kayıtları arasına serpiştirilmiş siyah beyaz zeplin görüntüleri izliyoruz. Buradan izlenebilir. 

Projenin arkasındaki isimler The American Epic’in bol ödüllü yönetmeni Bernard MacMahon ve senaristi Allison McGourty. İkilinin birlikte hazırladığı diğer belgeseller arasında Arena ve The Big Bang de var. 

Belgeselde Jimmy Page, Robert Plant ve John Paul Jones ile yapılan yakın zamanlı röportajlarla günümüzden geçmişe bir pencere aralanıyor. Bununla birlikte 1980’de ölen davulcu John Bonham ile yapılan daha önce paylaşılmamış röportajlar da tozlu raflardan çıkarılmış.

Yönetmen MacMahon, Becoming Led Zeppelin’i birçoklarının yapılamayacağını düşündüğü bir film olarak nitelendiriyor. Grubun yükseliş yıllarının anlatılması için yoğun bir araştırma ve arşiv çalışması gerektiğini de ekliyor. Niyeti, grubu oluşturan 4 müzisyenin kişisel hikâyelerini detaylı şekilde anlatarak Led Zeppelin’in yapı taşlarını ve birlikte oluşturdukları kimyayı gözler önüne sermekmiş.