Yaratıcı belgesel festivali Documentarist, 13 Haziran’da başlıyor!

Her yıl dünyada yapılan pek çok kategoriden önemli belgeselleri İstanbullularla buluşturan festival Documentarist 8. İstanbul Belgesel Günleri, bu yıl 13 Haziran’da başlıyor. Festivalin bu seneki programında ise Stefan Jarl toplu gösterisi, Müzik ve Dans filmleri, Nikolaus Geyrhalter belgeselleri, 100 Yıllık Sessizlik ve Türkiye Panorama gibi bölümler var!

Festival one çıkan belgeselleri arasında, bu senenin onur konuğu İsveçli yönetmen Stefan Jarl’a ayrılan bölümde, yönetmenin zengin filmografisinden 8 film izleyiciyle buluşacak. Jarl aynı zamanda festival kapsamında “Karanlık Dehlizlere Işık Tutmak” isimli bir sinema dersi de verecek.

Festivalin en heyecan verici bölümlerinden biri olan Müzik ve Dans Belgeselleri kategorisinde öne çıkan belgeseller arasında Arjantin’den Living Stars, Concertgebouw Orkestrası’nın dünya turunu konu alan Around the World in 50 Concerts, Alman yönetmen Dorris Dörrie’nin Meksikada’ki Mariachi’leri konu alan belgeseli This Lovely Shitty Life ve yapımından tam 10 yıl sonra ilk kez Türkiye’de gösterilecek olan System of A Down belgeseli Screamers var.

Avusturyalı yönetmen Geyrhalter’ın, ilk gösterimi bu yıl Berlinale’de yapılan Over the Years belgeseli de dahil olmak üzere toplam 3 belgeseli yeni festivalde izleyebileceğimiz belgeseller arasında.

Türkiye’den de 30’u aşkın belgeselin gösterileceği festivalin bu seneki mekanları ise SES Tiyatrosu, SALT Beyoğlu, Aynalıgeçit Etkinlik Mekanı, Fransız Kültür Merkez, Şişli Kent Kültür Merkezi ve TAK Tasarım Atölyesi Kadıköy.

Daha ayrıntılı bilgi için sizleri buraya alalım!