Şili’den kalbinizi fethedecek bir köpek belgeseli: "Los Reyes"

Daha önce A Man Aside, Clever Monkey Pinochet versus La Moneda’s Pig, Welcome to New York, Noticias, La muerte de Pinochet, ve Surire gibi pek çok belgesele imza atan yönetmen ikilisi Şilili Iván Osnovikoff ve İtalyan Bettina Perut’un son belgeseli Los Reyes, gösterildiği festivallerden tam not ile dönüyor. Özellikle köpek sevenlerin büyük övgülerle bahsettiği belgesel, geçen sene IDFA belgesel festivalinde prömiyer yaptıktan sonra şimdi New York Film Forum’da kısa bir süreliğine vizyona girecek.

Advertisement

Şili’nin başkenti Santiago’da bulunan en eski kaykay parkı Los Reyes’i kendilerine yuva olarak seçen Fútbol ve Chola isimli iki köpeğin gündelik yaşamlarına odaklanan belgesel, bu ikilinin belirli rutinlerden oluşan hayatını mercek altına aldıkça, köpeklerin karakter sahibi, arkadaşlık kurma kapasiteleri, duyguları ve hatta düşüncelerini gözler önüne seriyor. Üstelik tüm bunları tek bir insan karakter kullanmadan yapıyor. Filmdeki tek insan elementi, sürekli köpekleri hem yakın hem de makro çekimlerle izleyen kameranın sunduğu görüntülere eşlik eden, parkı kendilerine oyun ve buluşma alanı seçmiş gençlerin ses kayıtlarından oluşuyor. Bu kayıtlarda seksten uyuşturucuya, aile problemlerinden romantik ilişkilere pek çok konudan bahseden gençler, aynı zamanda izleyiciye yetişkin hayata geçişin problemlerini de aktarıyorlar. 

Gençliğin gözünden yetişkin hayatın problemlerini; köpek hayatının sade, keşfedilesi derinliği ile yan yana getiren Los Reyes, izleyiciye hem biraz bu tatlı ikiliye hayran kalma hem de kendi hayatına ve sorunlarına farklı açılardan bakma fırsatını sunuyor.