Nichelle Nichols’un NASA’daki tarihî etkisi: “Women in Motion”

Bilindiği üzere her şubat ayında, Black History Month (Siyah Tarihi Ayı) kapsamında Siyah Amerikalılar’ın kültür, tarih, mücadele ve başarıları anılıyor. Hem bu kutlamalara, hem de zamanın ruhuna uygun olarak Woman in Motion: Nichelle Nichols, Star Trek and the Remaking of NASA belgeseli 2 Şubat’ta çevrimiçi erişime açılacak.

NASA, Space Shuttle Programı için mühendis, bilim insanı ve astronot toplamakta zorlanırken Star Trek’in Lt. Nyota Uhura’sı Nichelle Nichols, NASA’ya: “Benim insanlarım nerede?” diye sorarak kafa tutuyor. Böylelikle 1970’lerin sonunda NASA’ya ilk Siyah kadınların alınmasına öncülük eden Nichols, aktivizmiyle bu tip gelişmelerin sadece bilimkurguda kalmayacağını kanıtlıyor. 

Belgeselin ismi, Nichols’un yıllar içerisinde farklı azınlıklardan 8 binin üzerinde insanın NASA’ya katılmasını sağladığı Woman in Motion, Inc. şirketinden geliyor. Belgeselde Nichols’un yanı sıra Neil deGrasse Tyson, George Takei, Pharrell Williams, Martin Luther King III, Al Sharpton ve daha birçok ismin röportajı mevcut. Prömiyerini 2019’da Florida Film Festival’da yapan belgeselden yayımlanan yeni fragman hemen aşağıda.

Yazı: Cansu Çubukçu

Yükleniyor...