Belle and Sebastian’dan Ukrayna ile dayanışma çağrısı

İskoçyalı indie pop grubu Belle and Sebastian, yeni teklisi “If They’re Shooting at You” vasıtasıyla Ukrayna ile dayanışmaya çağırıyor. Parçanın klibinde birtakım Ukraynalı fotoğrafçıların merceğinden dönemin izlerini görme fırsatı elde ediyoruz. Şarkının tüm geliri, bölgedeki insani yardım çabalarına aktarılıyor olacak. 

“If They’re Shooting At You” zorluklara karşı güçlü durma temasını işleyen bir tekli. Savaş gündemine temas ediyor izlenimine sahip olsa da aslında parça önceden yazılmış. Bağışlara destek niteliğinde olması ve birlik olma mesajını vermek için doğru bir zamanlama olduğu düşüncesiyle yayımlamaya karar vermişler.

Yeni Belle and Sebastian teklisinin dingin havasının arkasında ihmal edilmemesi gereken yücelikte duygular yatıyor. Grup, şiddetin gölgesinde kayboluş ve çöküşü, müziği yoluyla ifade etmeyi seçmiş. Duruma dair “Ukraynalılarla dayanışma hâlindeyiz, umuyoruz ki bu acı ve çile en kısa müddette son bulur.” açıklamasında bulunuyor solist Stuart Murdoch. 

Mayısta çıkması planlanan yeni albüm için geri sayımda olan Belle and Sebastian, dünya gündemine kayıtsız kalarak albümden diğer parçaları öne çıkarmayı anlamsız bulmuş. “If They’re Shooting At You”dan elde edilen tüm gelir ICRC‘ye (Uluslararası Kızılhaç Komitesi) bağışlanacak, dileyenler Bandcamp üzerinden kişisel olarak bağışta bulunabilir.

Klip, Ukrayna’dan fotoğrafçıların işgal sürecinde yakaladıkları anlara dair, bir dijital sergi âdeta. Vadim Ghirda, Andreea Alexandru, Mikhail Palinchak, Matthias Derksen, Sima Ghaffarzadeh, Chest Max, Uǧurcan Özmen, Olenka Sergienko ve Max Vakhtbovych’in kadrajı aracılığıyla askerlerin kar altındaki görüntülerinden, halkın sığınaklarda hayvan dostlarına bakmaya çalışmasına kadar ürpertici ve derin düşüncelere iten nitelikte sekanslar peşi sıra dizilmiş. Klipte kullanılan fotoğrafları derleyen kişi ise grubun solisti Murdoch’un eşi Marisa Privitera Murdoch. Parça ve video, politik olayların tek bir ulusu ilgilendirmediğini ve karşılaşılan durumlar karşısında hepimize bir şeyler düştüğünü naif ve sanatsal bir yoldan göstermeyi başarıyor. 

“If They’re Shooting At You” klibi buradan izlenebilir.

Yazı: Asu Uysal