Haftalık gezegen ahvâli: 7-13 Nisan 2014

Ukrayna’nın doğusunda birkaç şehirde Rusya yanlıları silahlanıp bağımsızlık ilan etti, Ukrayna askerî müdahale hazırlıklarına başladı, Rusya 40 bin askerini Ukrayna sınırına yığdı, NATO Rusya’ya askerlerini çekme çağrısı yaptı, ABD F-16 uçaklarını tatbikat için Romanya’ya yolladı. Rusya’da beş milletvekili, 1991’de SSCB’nin dağılmasına sebep olduğu gerekçesiyle son Genel Sekreter Gorbaçov hakkında suç duyurusunda bulundu. Japonya ve Çin savaş uçaklarının son bir yıl içinde havada 415 kez karşı karşıya geldikleri hesaplandı. Pakistan’da bir yolcu trenindeki ve pazar yerindeki patlamalar 35 kişiyi öldürdü, Taliban militanları ülkenin kuzeybatısındaki bir köyden 100’den fazla kişiyi kaçırdı. Suriye’de ordu ve muhalifler, birbirlerini yeni bir kimyasal saldırı gerçekleştirmekle suçladı. Venezüella’daki protestolarda ölenlerin sayısı 40’a çıktı, hükümetle muhalefet arasında görüşmeler başladı. Bir Güney Kore gazetesinde Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un’un yakın çevresindeki 11 asker ve bürokratı alev makinesiyle yaktırarak idam ettirdiği yazıldı. 8 Mart’ta Malezya’dan Çin’e giderken kaybolan Malezya Havayolları uçağı bulunamadı, arama çalışmalarının 44 milyon dolarlık masrafı rekor kırdı, “pilotlarımız uçakları kaybetmez” diye ilan veren AirAsia havayolları bir özür yayınladı. İtalya donanması Akdeniz’deki göçmen botlarından 4 binden fazla, Libya sahil güvenliği 400’den fazla insan topladı. Birleşmiş Milletler, Gine’de Ebola virüsünden ölenlerin 100’ü geçtiğini açıkladı.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Ermeni Soykırımı karar tasarısını kabul etti. Bir Twitter hesabı açan Anayasa Mahkemesi, HSYK’nın yapısını değiştiren Kanun’un, Adalet Bakanı’na verilen yetkileri arttıran hükümlerini iptal etti. YSK, Yalova’daki seçimlere yapılan itirazı kabul, 6 bin 240 tutanakta hatalı işlem yapıldığı iddia edilen Ankara’daki seçimlere yapılan itirazı reddetti. Başbakan’ın Kutlu Doğum Haftası’nda yaptığı konuşma sırasında elektrikler kesildi. Yeni Tüketici Kanunu’nda, kullanılmayan banka hesaplarına işletim ücreti getirildi. Adana’da iki ay önce durdurulan TIR’larla ilgili yapılan soruşturmada bir yüzbaşı tutuklandı, İstanbul Hadımköy’de işçilerin iki aydır işgal eylemi yaptığı çuval fabrikası Greif’e baskın düzenleyen polis 103 işçiyi gözaltına aldı, Osmaniye’de bir açık hava düğününde çıkan kavgada 23 kişi yaralandı, Türkiye’de bilinen sivrisinek türü 62’ye çıktı. TBMM’de bir adam “gıcık oluyorum, vatan haini olarak görüyorum” dediği CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na yumruk attı, Şişli’de bir adam “Siyah Amerikalıları sevmiyorum” diye bağırarak dört Liberyalı’yı bacaklarından kurşunladı. Kars’ta kaybolan 9 yaşındaki Mert Aydın tecavüz edildikten sonra taşla vurulup boğulmuş olarak bulundu. Papa Francis, kiliselerdeki çocuk tacizleri için af diledi, Afganistan’da 2 bin 500 dolara satılan 6 yaşındaki bir kız çocuğu evlendirilmekten son anda kurtarıldı, Pakistan’da polise taş atmaktan mahkemeye çıkartılan 9 aylık bir çocuk beraat etti. Fransa’da bir okul tuvaletinde tecavüze uğrayan bir öğrencinin saldırganının bulunması için 527 kişiden DNA örneği alınması kararlaştırıldı.

Vergi kaçırmaktan mahkûm olan eski İtalya Başbakanı Berlusconi, 9 ay engelli yaşlılara bakma cezasına çarptırıldı. Roma ve Paris’te binlerce kişi hükümetlerin aldığı tasarruf önlemlerini protesto için yürüdü. Fransa’da dört ticaret sendikası ve çalışan federasyonu, çalışanlara günde kesintisiz 11 saat, haftada kesintisiz minimum 35 saat e-postalarını kontrol etmeme veya uzaktan çalışmama hakkı verilmesi konusunda anlaştı. İsveç’te Göteborg’da belediye çalışanlarının mesaisi günde 6 saate düşürüldü. AB Adalet Divanı, telekomünikasyon şirketlerine iletişim verilerini iki yıl saklama zorunluluğu getiren yönergeyi iptal etti. ABD Texas’ta polise kendisine kötü marihuana satıldığı şikâyetinde bulunan bir kadın tutuklandı, dünyanın ilk marihuana otomatı Colorado’da tanıtıldı, Virginia’da bir adam eski çalışma arkadaşının kahvesine işemekten 5 bin dolar para cezası aldı, Pennsylvania’da bir lisede 16 yaşındaki bir öğrenci 22 kişiyi bıçakladı, Las Vegas’ta metal geri dönüşümü konferansı veren eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a ayakkabı fırlatıldı. Kanada’da bir diş hekimi, 3 yıl önce bir açık arttırmada 33 bin dolara satın aldığı azıdişinden John Lennon’ı klonlayarak kendi oğlu olarak yetiştireceğini ilan etti. Brezilya millî futbol takımının teknik direktörü, oyuncularına Dünya Kupası sırasında seksin yasak olmayacağını ama akrobasiden kaçınmalarını söyledi. Foto-muhabir Kerim Ökten 42 yaşında yıldırım çarpması sonucu hayatını kaybetti; Türkiye’de internet 21, şair Orhan Veli Kanık 100 yaşına bastı. BOSS uluslararası bilim insanları grubu evrenin genişleme hızının her 44 milyon yılda yüzde 1 arttığını hesapladı. Bir ay sürecek olan ve 815 milyon seçmenin oy kullanacağı dünyanın en büyük ve en uzun parlamento seçimleri Hindistan’da başladı.

Doruk Yurdesin

Foto: Hainan Eyaleti, Çin. Dadnghai bölgesinde bir adam sahilde güneşleniyor. Brent Lewin – Bloomberg / Getty Images)