Dünya dönüyor: Ukrayna’da açılan “GTA: San Andreas” temalı süpermarket ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.

Ukrayna’da açılan GTA: San Andreas temalı süpermarket

Silpo isimli süpermarket zincirini rakiplerinden ayıran bir özelliği var; yeni temalar ve fikirlerle müşterilere farklı bir alışveriş deneyimi yaşatmayı amaçlaması. Yeni açtıkları mekân için seçilen tema da Grand Theft Auto: San Andreas oyunu. Facebook hesaplarından mekânın fotoğraflarını paylaşarak şöyle bir davet yapmışlar: “Sokak müzisyenleri, yaratıcı özgürlük, hız treni, Malibu cankurtaranları ve palmiye ağaçları… Her şey ve herkes hazır.” İç mekânda, oyuna gönderme yapan grafitiler, GTA fontları gibi pek çok detay bir arada. Ancak tek bir problem var: oyunun geliştiricisi ve yayıncısı olan Rockstar Games ile telif hakları konusunda henüz anlaşmamış olmaları. İzin alınmaya çalışılıyor.

Endonezya’da evlerinin çatısına düşen göktaşı parçasını satarak milyoner olanlar

Josua Hutagalung, Kuzey Sumatra’da yaşıyor ve geçimini tabut yaparak sağlıyor. Hutagalung, 1 Ağustos 2020 günü akşamüzeri saatlerinde evinin bahçesinde çalışırken başına oldukça acayip bir olay geldi. Bir hayli sıcak bir meteorit parçası evinin çatısına da zarar vererek toprağa düştü. Hutagalung, meteoriti bir süre sonra fark etti. Taş hâlâ sıcaktı. Durum karşısında şaşkına dönen Hutagalung ve ev ahalisi, bir süre ne yapacaklarına karar veremedi. Ardından Hutagalung’un çocuklarının da isteğiyle bu taşı bir şans göstergesi olarak yorumlayıp onu saklama kararı aldılar. Ancak zaman içinde taşın bazı parçaları kopmaya başladı. Hutagalung da böylece kararını değiştirdi. 

Texas’taki Lunar and Planetary Institute’e göre ailenin çatısına düşen bu meteorit, CM1/2 karbonlu kondrit sınıfında yer almakta ve bu da onu bir hayli nadir ve değerli kılıyor. Taşı satan Hutagalung ve ailesi de böylece 1,85 milyon doların sahibi oldu. Ayrıca bir miktar para da çatı onarımları için bağışlandı. Aile kazandığı paranın bir kısmını köylerine bir kilise yapılması için kullanmayı planlamakta.

Polonya’da bir balıkçının bira ve şarap şişelerini geri dönüştürerek yaptığı ekolojik kulübe

Podkarpacie Voyvodalığı’ndaki Jasło şehrinde bir restoran işleten Grzegorz Schabiński, işletmesinde biriktirdiği boş cam şişelerden bölgedeki balıkçıların kullanımına sunduğu bir balıkçı kulübesi inşa etti. 4 metreye 5 metre boyutlarındaki kulübe; banyo, mutfak, yatak odası ve bir de yemek odası içeriyor. Bütünüyle geri dönüştürülmüş içki şişelerinden inşa ettiği bu yaşam alanına “KARP” (sazan ailesindeki balık türlerine verilen ortak isim) adını vermiş. “Cam, 4.500 yıldır insanların kullandığı bir malzeme. Şimdilerde bu malzemeyi nadiren kullanmamız gerçekten üzücü.” açıklamasını yapan Schabiński, kulübeyi balıkçıların uğrak noktası olan gölün yakınına konumlandırmış. Ayrıca kulübenin kullanıcıları, bağışladıkları bira ve şarap şişeleri üzerine mesaj yazmaları için de teşvik ediliyor. 

Varşova’da hava kirliliğini emen mural

Yine Polonya’dayız. Converse’in City-Forest kampanyası kapsamında, başkent Varşova’da düzenlenen bir etkinlikte şehrin merkezinde yer alan bir binanın dış cephesine büyük bir mural resmedildi. Bu murali özel yapan şey ise hava kirliliği ile mücadele edebilmesi. 

İçeriğindeki özel karışım ile çevresindeki kirli havayı hapsedebilen boya, yağmur yağdıkça temizleniyor ve yeniden kirli hava moleküllerini yakalama işlemine devam edebiliyor. Boya, KNOxOUT adıyla geçiyor. Murali Polonyalı sanatçı Maciek Polak ve Dawid Ryski tasarlamış ve uygulamasını yerel sanatçıların oluşturduğu bir topluluk olan Good Looking Studio yapmış. Varşova’nın, Bangkok ve Belgrad’ın ardından ekolojik mural kullanımının yapıldığı 3. şehir olduğunu anlıyoruz ve sadece Varşova’daki örnek, 758 ağacın hava temizleme kapasitesini tek başına gerçekleştirebiliyor. 

Yazı: Biçem Kaya

Yükleniyor...