"Benden beklenileni yapmayı sevmiyorum": Dave Grohl'dan alıntılar

Nirvana, Foo Fighters, Them Crooked Vultures ve nice projesiyle müzik dünyasının son 25-30 yılının en özel parçalarından biri olan Dave Grohl, bugün yeni yaşını kutluyor. Dave Grohl’un müzik geçmişi ve müzik algısı hakkındaki cümlelerini, müzisyenin yeni yaşı şerefine hatırlıyoruz.*Harika şeyler deneyimledim, inanılmaz trajediler yaşadım. Hayal edebileceğim hemen hemen her şeyi yaptım. Ama bundan daha fazlası olduğunu biliyorum.

*Heavy Metal, Led Zeppelin olmadan ortaya çıkamazdı. Eğer çıksaydı, iğrenç bir şey oldurdu.

*Wembley’de tüm biletleri satılmış bir konser çalabilen bir grubun sonra gidip bir garajda kayıt yapabilmesinin şairane bir yanı var. İnsanların benden beklediklerini yapmayı sevmiyorum.

*’American Idol’ ve yalnızca bilgisayar yapımı müzikleri çalan radyolar olduğu için, gerçekten harika enstrümanlar çalan insanlardan oluşan gruplar olduğunu unutmak artık çok kolay.

*Nirvana müzik yaptığı zaman, çok fazla konuşma olmazdı. Her şeyin sürreal olmasını isterdik. Zorlama kompozisyonlardan her zaman uzak durmaya çalıştık.

*Bir yerlerde, bir garajda, Nirvana’nın 20 yıl önce yarattığı etkiyi yaratacak bir albüm için şarkılar yazan bir grup var. Kim ve nerede olduklarını bilmiyoruz ama bu bir gün yeniden olacak.

*Nirvana popüler olduğu zaman, o fırtınanın içine girip kaybolmak çok kolaydı. Çok sağlam dayanaklarım olduğu için şanslıydım: Eski dostlarım ve ailem.

*Gitar çalmayı da davul çalmayı da kendi kendime öğrendim. Bir anlamda ikisini de taklit ettim. Ama davul çalmak bana daha doğal geliyor ve kendimi daha iyi hissettiriyor.

*Eğer yapmakta iyi olduğum bir şey varsa, bu da insanları eğlenceli bir şey yapmak için biraraya getirmektir.

*Bir nesilden ötekine, The Beatles tüm zamanların en önemli rock grubu olarak kalmaya devam edecek.

*Bence insanlar kendileri olabilmek için cesaretlenmeliler.

*Bir anlamda klostrofobiğim. Bu bir yerlerde kapalı kalmak gibi değil. Tek bir gruba takılıp kalmaktan nefret ediyorum. Bir noktada takılıp kalmak en büyük korkum.