Takahiro Miyashita’nın tasarımları Nirvana sözleri mırıldıyor

“Benim için kıyafet tasarlamak, müzik yapmak gibi” diyen moda tasarımcısı Takahiro Miyashita, ismini bir The Beatles şarkısından alan Number (N)ine adlı kült markasının kapılarını bir gün aniden kapattı. Bir yıllık sessizliğin ardından, tüm yaratıcı özgürlüğü eline almanın gururuyla, kendisine “geriye kalan sayılı ‘gerçek’ tasarımcılardan” dedirten özgür, asi ve şahsına münhasır markayla sadece moda değil, evrensel sanat sahnesinde tekrar yerini aldı: Takahiro Miyashita The Soloist. 

Miyashita, koleksiyonlarını sezonluk temalarla pazarlamak yerine; işlerine, zamansız sanat eserleri yaratıyormuş hassasiyetiyle yaklaşıyor.

Miyashita’nın film, müzik ve moda tutkusunu en somut şekilde birleştirdiği koleksiyon SS19-Grunge; ilhamını Nirvana, Mudhoney, Soundgarden ve Pearl Jam gibileriyle ölümsüzleşen sahneden alıyor. Sanatçı, bu sahnenin piri olan fotoğrafçı ve yakın arkadaşı Charles Peterson’ın çalışmalarını kıyafetlere yerleştiriyor; bu kıyafetlerine ikonik grupların şarkı adlarını vererek, kendi yaratıcı dünyasını şekillendiren kültüre övgülerini sunuyor. 

Yazı: Cansu Çubukçu