Bir dayanışma işareti olarak Ukrayna alfabesi tasarımları

33 Letters for Ukraine (Ukrayna için 33 harf), Polonyalı tasarımcılar Joasia Fidler-Wieruszewska, Alina Rybacka-Gruszczyńska ve Aga Kotowska liderliğinde, yaratıcılığın gücünü dayanışmaya yönlendirmek niyetiyle hayata geçen bir destek projesi. 

Ukrayna’nın kendi kültürü, tarihi ve dili ile bağımsız bir ülke olduğunu vurgulayan 33 günlük bir challenge aslında. Belirlenen süre, Ukrayna alfabesinin 33 harften oluşmasına dayanıyor. Her güne bir harf atanarak, çeşitli görsel sanatçılardan toplanan tipografi tasarımları projenin Instagram hesabında yayımlanıyor. 7 Mart’ta başlayan 33 Letters of Ukraine, 8 Nisan’da sona erecek.

Sanat ve tasarım yoluyla Ukrayna’nın yanında olmak için küresel yaratıcı topluluğu bir araya getirmeyi amaçlayan projenin kapısı herkese açık. Üretimleriyle katkı veremeyenler için ise 33 Letters for Ukraine kapsamında sergilenen tasarımların orijinal baskılarını satın alma seçeneği mevcut. Bu kanaldan elde edilen gelir, ülke için çalışan çeşitli yardım kuruluşlarına aktarılacak elbette.

A – Alina Rybacka-Gruszczyńska.
B – Robakowski for Kommunikat
Г – Hermes Mazali
Б – Martyna Wyrzykowska
Harfler ne işe yarar?

Joasia Fidler-Wieruszewska, “​​Birçok Ukraynalı tasarımcı bunu; düşüncelerini paylaşmanın, günler sonra ilk defa bir şeyler tasarlamanın, Ukrayna ve çocukluklarıyla ilgili anıları harflerle birleştirmenin ve Ukrayna halk sanatına saygılarını sunmanın ya da sadece, bu zor zamanlarda kalplerine yakın bir challenge’a katılmanın bir yolu olarak görüyor.” diyor. 

Tasarımcı, projenin sembolik katkısının yanı sıra eğitici bir fayda da sağlayabileceğine inanıyor. Polonya’da bulunan 1 milyondan fazla mültecinin arasında okula yeni başlayacak çocukların da olduğundan, bu sebeple tasarımcılar olarak çok dilli görsel iletişimi mümkün kılmanın ve karşılaştıkları yeni senaryoları işlerine dâhil etmenin öneminden bahsediyor.

33 Letters for Ukraine ilhamını, fazlasıyla popüler olan bir başka projeden, 36 Days of Type’tan alıyor. Barcelona merkezli tasarım stüdyosu Treintayseis yürütücülüğünde, bir açık çağrı aracılığıyla Latin alfabesinin harf ve sayılarını kendi üsluplarına göre yorumlamak üzere tasarımcıları, illüstratörleri ve sanatçıları buluşturan etkinliğin 2022 edisyonu ise 7 Mart – 11 Nisan’da gerçekleşiyor.