Instagram’ın beğenilere getirdiği değişiklik Amerika’da da yürürlüğe giriyor

Instagram’ın beğenilerin üzerinde örttüğü perde ülke ülke genişlemeye devam ediyor. İlk olarak Kanada’da denenen değişiklik daha sonra Avustralya, Brezilya ve Japonya’da da uygulamaya girmişti.

San Francisco’da gerçekleşen Wired25 etkinliğinde konuşan Instagram CEO’su Adam Mosseri bu değişikliğin arkasındaki motivasyonun “Instagram üzerinden yayılan sosyal baskıyı azaltmak, bu platformun getirdiği yarışma hissini yok etmek ve insanların sevdikleri diğer insanlarla ve onlara ilham veren şeylerle bağ kurmasının önünü açmak” olduğunu açıkladı. Yapılan değişikliklere göre kullanıcılar diğer kullanıcıların paylaşımlarıyla olan etkileşimlerini görmeye devam edecek, ancak bu bilgiler hesabın sahibi dışındaki kullanıcılara artık gözükmeyecek. Aynı panelde “İnsanların iyiliği için olduğu sürece şirketin kazancını düşürecek değişiklikler yapmaktan çekinmediklerini” de açıklayan Mosseri’nin olumlu bir değişiklik olarak sunduğu bu gelişme şirketin kullanıcıların özel bilgilerini reklamcılarla paylaşmasını ise etkilemeyecek.

Sonuç olarak kullanıcılar paylaşımlara dair daha az bilgiye erişirken, şirketin elde ettiği ve reklam almak için pazarladığı bilgilerde bir değişiklik olmayacak. Günümüzün en popüler sosyal medya platformu olarak, hangi motivasyonla ne gibi değişiklikler yaparsa yapsın, Instagram’ın günlük hayatta kapladığı yerin, en azından yakın gelecekte azalacağını hiç sanmıyoruz.