“Kal” diyebilenlere bir Benson Boone şarkısı

Yazı: Eylül Ege - Fotoğraf: Dennis Leupold

Washingtonlı vokalist, multienstrümantalist ve şarkı yazarı Benson Boone, 2021’de American Idol yarışmasına katıldı; TikTok’ta paylaştığı müzikleriyle kısa sürede dikkatleri çekti. Aynı sene, Imagine Dragons solisti Dan Reynolds’ın teşvikiyle bir plak şirketi altından çıkacak ilk kaydı olan “GHOST TOWN” şarkısını yayımladı. Onu “ROOM FOR 2”, “In The Stars” ve “Better Alone” gibi pop güzellemeleri takip etti. 

2022’de, tüm bunlar ve dahasının içinde bulunduğu Walk Me Home… kısaçaları geldi. Geçtiğimiz sene PULSE adlı beş şarkılık bir EP daha paylaşan Benson Boone, yoluna Night Street Records / Warner Records etiketiyle dinlemeye açılan bir tekli ve eşlikçi klibiyle devam ediyor bu kez: “Beautiful Things”.

Zorlu zamanları atlattıktan sonra iyi hissetmeye başlayan birinin minnet ve kaygı hattında gidip gelen ruh hâline ses veriyor Benson Boone. Ailesiyle ilişkileri yolunda gidiyor, âşık olduğu bir partneri var; tüm bunlar için şükrediyor. Ama ya her şey bozulursa? 

Hayatın verdiklerini bir gün geri alabileceği fikrinden, o kanaldan ilerleyince zihinde serpilen ihtimallerden kendini kurtaramamak hakkında sözler söylenirken, kaybetme korkusuna dair itiraflar da bir bir sıralanıyor: “Neden oturup her şeyin bitmesini bekliyorum? / Geceleri uyanıp her şeyi kaybedebileceğimi düşünüyorum.”

Benson Boone’un dokunaklı vokallerine usul usul eşlik eden gitar titreşimleri sertliğini artırmaya, davulları da kendine ortak etmeye başlıyor saniyeler ilerledikçe. Ortalık kızışmış, parçadaki tüm elementler en coşkulu hâline ulaşmışken; “Lütfen kal / Sana ihtiyacım var / Sahip olduğum bu güzel şeyleri alma.” haykırışı yükseliyor. 

Tüm bu içsel fırtınanın görsel karşılığını, grubuyla birlikte şarkıyı performe etmekte bulmuş müzisyen. Enstrümanları bağlayıp, güçlükle bir kanyona tırmandıkları klip; devasa taşların zirvesinden, uçsuz bucaksız manzaraya baktırarak, hayatındaki “güzel şeyler”le kurduğu ya da kuramadığı bağları, kendini içine koyduğu ya da koyamadığı senaryoları düşündürüyor insana. Korkunun bir faydası yok; belki de ilahi bir güçten beklemektense, bizzat sahip çıkmak gerekiyor kaybetmek istemediklerimize.