Berke Can Özcan’la tek başınalığı kutlayın: “Mountains are Mountains”

Çok yönlü müzik insanı Berke Can Özcan’ın geride kalan birkaç yılda dünyanın farklı uçlarına yaptığı yolculuklardaki deneyimleri ve topladığı seslerle oluşturduğu Mountains are Mountains albümü, Berlin merkezli plak şirketi Bohemian Drips etiketiyle yayımlandı. DANdadaDAN, 123, Marika, Big Beats Big Times, Harmondia gibi sayısız projeye imza atan müzisyen, ilk defa kendi ismiyle bir albümle karşımızda.

10 şarkılık albüm, baştan sona atmosferik bir akışa sahip. Berke Can Özcan’ın önceki projelerinde olduğu gibi ritmin başrolü üstlendiği parçalardan ziyade ruh hâlleri ve dinleyeni avucunun içine alan döngüler ön plana çıkıyor. Ne zaman nerden vuracağını kestirmenin mümkün olmadığı müzisyenlerden biri olan Özcan’ın Mountains are Mountains albümü baştan sona dinlendikten sonra bünyede masaj etkisi bırakıyor. Albümün perde arkası ve şarkıların ruh hâllerine ilişkin “Şarkı Şarkı” röportajımız da yakında bantmag.com’da olacak. Bu arada Berke Can Özcan’ın birçok sürpriz daha hazırladığını ve hepsi için ağzımızın sulandığını da belirtelim.

Berke, Mountains are Mountains albümüyle tek başınalığı kutluyor. Size bir de çağrısı var:

bugün #mountainsaremountains doğdu.

Bir süredir bir yolda yürüyorum. Kendimi tanıma, ne hissettiğimi anlama ve gerçeğe kavuşma yolu. Uzun bir yol tabii, henüz başındayım. Ama tek başınalığımı, sizinle buluşturan ilk hediyem bugün itibariyle yayında. “Mountains are Mountains” ismiyle Spotify ve Bandcamp’ten dinleyebilirsiniz. Ayrıca Berlin merkezli bohemian drips tarafından plak olarak yayınlandı. Yakında buradaki plak dükkanlarının raflarında da yerini alacak. Haber vereceğim.

Bu albüm her öğesini tek başına ürettiğim bir arayış hikayesi. Daha derinden, daha duru, hallerime dair bir deney. Sizin de bu deneye ortak olmanızı çok istiyorum. Ne hissettiğinizi merak ediyorum. Nerede değdiğimizi, dokunduğumuzu. Hangi seslenişlerimi duyduğunuzu. Hissetmek için bolca alan bıraktım. Bu seslere ziyaretinizi ve kendi içinizi araştırmanızı diliyorum. Nasıl olacak peki?

Mountains are Mountains’ı uyurken, uzunca düşünürken, kendi içinizde kaybolmuşken, kavga ederken, ağlarken, kahkahalar atarken, sessizce etrafı seyrederken dinleyin. Hayatınıza eşlik etmesine izin verin. Sizi bir anınıza götürürse anlatın. Sevdiğiniz bir kitabı hatırlattıysa söyleyin, okurum. Bir görüntü yakalayın, kişisel anınızın soundtrack’i yapın. Size çok şey hissettiren bir fotoğrafla birleştirin. Enstrümanınızı alıp üzerine yeni bir melodi çalın, bağırıp çağırın, özgürce takılın.

Albümde yer alan her parçaya dair kendi hislerimi paylaşacağım. Bende çocukluğuma dair mutlu veya karanlık birçok anı ve his uyandırdı. Sizi de kendinizi paylaşmaya davet ediyorum.

Ne duyuyorsun? Ne görüyorsun? Ne hissediyorsun?

Instagram’da story olarak paylaşmayı tercih edersen menüdeki MUSIC tuşundan “Berke Can Özcan”ı aratıp albümü bulabilir ve dilediğin parçayı fon müziği olarak ekleyebilirsin. @berke_can_ozcan hesabını “mention” edersen ben de paylaşabilirim.