Ne dinlesek: Les Filles De Illighadad, Rodrigo Amarante, Angel Olsen ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden hazırladığımız güncellenen Spotify listemiz sizi bekliyor! Öne çıkan kayıtlar ise hemen aşağıda.

ALBÜM: Les Filles De Illighadad – At Pioneer Works
(Sahel Sounds)

Nijer’in ortasında yer alan Abalak şehri yakınlarındaki bir çöl kasabası olan Illighadad’da kurulan Les Filles De Illighadad, hipnotik tende müziğine yeni nefesler üflüyor. Kadınların davul çalmak ve şarkı söylemekten sorumlu olduğu tende müziğini gitarıyla icra eden Fatou Seide Ghali’nin lideri olduğu grubu Ocak 2019’da Bant Mag. Havuz’da ağırlamıştık. Üçlünün yeni albümü At Pioneer Works, New York’ta gerçekleşen iki konserde yapılmış kayıtlardan oluşuyor. 

TEKLİ: Kit Sebastian – Agitate 
(Mr. Bongo)

“Bu şarkı dinleyicileri hatırlamaya, adaletsizlikler karşısında harekete geçmeye ve gündelik yaşantılarındaki otorite figürlerini sorgulamaya çağırıyor.” diyor Kit Sebastian yeni şarkısı hakkında. Kit Martin ve Merve Erdem’den oluşan grubun 2. stüdyo albümü Melodi’yi haberleyen “Agitate”; İngilizce ve Türkçe sözleri, psikedelik ezgileri ve funk gitarlarıyla sürükleyici bir dinleyiş sunuyor. Çarpıcı sekanslarla bezeli klibi de her zaman olduğu gibi Kit Sebastian’ın işi.

ALBÜM: DZ Deathrays – Positive Rising Part 2
(I OH YOU)

Avustralyalı punk rock grubu DZ Deathrays’in 2019 tarihli Positive Rising’in devamı niteliğindeki konsept albümü. Grubun alışılmış yüksek enerjili parçalarının yanı sıra kalp kırıklıkları, paranoyalar ve karanlık hisleri deşmek üzere farklı sonik dünyalara da dalınmış. Ne de güzel olmuş!

TEKLİ: Little Simz – I Love You, I Hate You
(AGE 101 MUSIC)

Art arda üstümüze savurduğu nefis teklilerle, eylülde buluşacağımız yeni albümü Sometimes I Might Be Introvert için iştah kabartan Little Simz, yeni tekli “I Love You, I Hate You”da  babasıyla hesaplaşıyor. Yaylılar eşliğinde büyüyen nefesliler ve bas groove’uyla örülmüş altyapının üzerine, Little Simz’in güçlü hikâye anlatıcılığı birleşince olanlar oluyor. Öfkeyle “Bana sperm bağışçısı mı yoksa baba mısın?” diye sorsa da ateşinin ucu dönüp dolaşıp yine sevgiye dokunuyor.

TEKLİ: Hayden Thorpe – The Universe Is Always Right
(Domino)

Wild Beasts solisti Hayden Thorpe’un, ekimde yayımlanacak ikinci solo albümü Moondust For My Diamond’dan ilk iştah açıcı. Naif ve dingin bir atmosfer eşliğinde bünyede minik bir astral seyahat etkisi yaratıyor. Her zamanki gibi nefes kesen bir vokal performansı söz konusu. Thorpe’un yeni albümü, günümüz dünyasının başa çıkması zor gerçeklerine karşı verilen kolektif mücadeleden yola çıkarak yazılmış. 

EP: Rodrigo Amarante – Tango
(Polyvinyl Record Co.)

Brezilyalı müzisyen Rodrigo Amarante’den 16 Temmuz’da yayımlanacak yeni albümü Drama öncesi 3 yeni şarkı. Geldiği toprakların sıcaklığını taşıyan, sevgi dolu, âdeta zamanı yavaşlatan bir kayıt. EP ile aynı adı taşıyan “Tango”yu güvenilir, destekleyici, eğlenceli ve kalıcı bir aşk fikrine tutunarak yazan Amarante, parçanın pek tatlı klibi için ise şunları söylemiş: “Kamerayı açtığımda gözlerimden bir yaş yuvarlandı; film, yazmaya çalıştığım şeyi en sonunda yakalıyordu, gözle görülebilen, kelimelerin ve melodinin ancak ima edebileceği bir aşk.”

ALBÜM: Vince Staples – Vince Staples
(Blacksmith/Motown)

Californialı rapçi Vince Staples’ın en çıplak, en şeffaf albümünün kendi ismini taşıması tesadüf değil. Prodüksiyonunun tamamı Kenny Beats elinden çıkan kayıtta, sonik deneylere girişmektense sözlere odaklanmaya öncelik verilmiş. Günlük tadında, 22 dakikada söyleyeceğini söyleyen, kısa ama akılda kalıcı bir yolculuk.

TEKLİ: Angel Olsen – Gloria
(Jagjaguwar)

Angel Olsen’ın, bir uçları synth koleksiyonu ve göz kamaştırıcı ışıklarıyla, 80’lerin gösterişli atmosferine, diğer uçları ise bizzat kendisine çıkan koridorlardan geçmeye davet ettiği 5 şarkılık cover EP’si Aisles 20 Ağustos’ta yayımlanacak. İlk teklide Olsen, bir Laura Brannigan klasiği olan “Gloria”ya kendine has karanlığından sesleniyor.

ALBÜM: Berke Can Özcan – Cicadas & Kitharas
(Bağımsız)

Çok yönlü müzik insanı Berke Can Özcan’ın şapkasından ne zaman ne çıkaracağını kestirmek imkânsız. 4 şarkılık yeni albümü, büyürken kendisine ilham kaynağı olmuş 3 gitaristle birlikte yaptığı kayıtlardan oluşuyor. Erkan Oğur, Sarp Maden ve Serdar Ateşer. Hem âna odaklı hem de kesişmelerin büyüsüyle derinleşen bir kayıt. Baştan sona, her dalışta üstü kapalı hislerinize yaklaştıran içsel bir deneyim.

TEKLİ: Bummer – JFK Speedwagon
(Thrill Jockey)

2018’de ilk albümünü yayımlayan Kansas City çıkışlı gürültücü üçlü Bummer, Dead Horse isimli 2. albümüyle sevgili Thrill Jockey kataloğuna ekleniyor. Saç döktüren riffleri, boğaz yırtan vokalleri ve kaosun her türlüsünü seven dinleyicilerin, ilk tekli “JFK Speedwagon”u tekrara alacağına şüphe yok.

TEKLİ: Sufjan Stevens & Angelo De Augustine – Reach Out / Olympus
(Asthmatic Kitty)

Sufjan Stevens ve Angelo De Augustine, biraz huzura ihtiyaç duyduğumuzda uğranabilecek iki durak. İkiliden güzel haberler var. Yeni albümleri A Beginner’s Mind’ı 24 Eylül’de dinlemeye açacaklar. Albümden, kimi anksiyetelerinize derman olabilecek sakinlikte 2 tadımlığımız var.

TEKLİ: Billie Eilish – NDA 
(Darkroom/Interscope Records)

Billie Eilish, yaklaşan albümü Happier Than Ever’dan teklileri sıra sıra dizmeye devam ediyor. Yine abisi Finneas ile birlikte yazdığı son incisi “NDA”de, bu kez şöhretle yüzleşen müzisyenin, ruhsuz bir fısıltıyla başlayan vokali, nakarata gelince haykırışa dönüşüyor. Eilish, şarkının klibini de kendisi çekmiş.

EP: Adore Delano – Dirty Laundry
(Bağımsız)

RuPaul’s Drag Race’in werkroom’undan yolu geçmiş kraliçelerin birçoğu müzik üretimleriyle de karşımıza çıkmakta. Canımız Adore Delano da kendine özgü bir çizgide, klasik rock tınılarıyla hayat veriyor şarkılarına. Yeni EP’si Dirty Laundry’de yer yer reggae salınımları, yer yer soul çıkışlarına rastlamak mümkün. 

TEKLİ: Homeboy Sandman – No Beef
(Mello Music Group)

Aesop Rock’ın bir Slick Rick sample’ı üstüne kurguladığı baş döndürücü beat’i üstüne neden vegan olmanız gerektiğini anlatıyor Homeboy Sandman. Şarkının ilham kaynağı, kendisine beslenme alışkanlıklarına yönelik yalanlar söyleyen eski doktoruymuş. “Ben size gerçekleri söylüyorum, bana kızmayın” diyor.

TEKLİ: Courtney Barnett – Rae Street
(Marathon Artists)

Parça ismini Fitzroy’daki bir sokaktan alıyor. W.A.M. Bleakley tarafından çekilen klipte de tüm sakinleri Courtney Barnett olan bir mahalleyi ziyaret ediyoruz. Çöpleri toplayan Courtney Barnett, yemek siparişini getiren Courtney Barnett, evinde gitar çalan Courtney Barnett, köpek gezdiren Courtney Barnett, haber sunan Courtney Barnett…

EP: Evrencan Gündüz – Anadolu Funk, Vol. 1
(Bağımsız)

Evrencan Gündüz, yaklaşık 5 yıldır hayallerini süsleyen Anadolu Funk projesini hayata geçirdi. Moğollar, Barış Manço, Cem Karaca gibi müzisyenler ve Anadolu rock akımına bir saygı duruşu olarak kurguladığı 5 şarkılık koleksiyonunda farklı coğrafyalardan titreşimleri de paletine eklemiş. Dile dolanacak şarkılar ve parlak gitar cümleleriyle dolup taşan EP’den favorimiz kapanış şarkısı “Selma”.

TEKLİ: Damon Albarn – Polaris
(Transgressive Records)

Damon Albarn’ın 2014 tarihli albümü Everyday Robots’un ardından kasımda çıkacak yeni solosu öncesi paylaştığı ikinci parça; oldukça zengin, yaratıcılığıyla ilham veren bir düzenleme ve Albarn’ın cool vokalinin lezzetli bir harmanı. Şarkının canlı performans videosu da burada.

ALBÜM: Ceren Türkmenoğlu – Mâî
(Pb Müzik)

Kemancı ve besteci Ceren Türkmenoğlu’nun ilk albümü. Melodik, çok sesli ve yoğun hislenmelere kapılar açan bir çalışma. Mâî’de Türkmenoğlu’nun bestelerinin yanı sıra Hakan Kurşun’la birlikte yazılmış 2 şarkı ve 2 de Dimitri Kantemir bestesi var. Kemanın başrolü üstlendiği albümün en atmosferik şarkılarından “Sabah”ın vokal partisyonlarına dikkat.  

TEKLİ: Goat – Queen of the Underground
(Rocket Recordings)

Maskeler ve kostümlerle sahnede de mistik bir hava yaratan İsveçli grup Goat’un yeni albümü, 10 yıla uzanan kariyerini kapsama alanına alıyor. Albümlere girmemiş parçalar, b yüzü kayıtları, kimi remiksler ve 2020 sonlarında yazılmış 2 yeni şarkı, Headsoup’ta bir araya gelecek. Albümün yenilerinden “Queen of the Underground”’un Londralı görsel sanatçı Mike Bourne’un ellerinden çıkan animasyon klibinde Antik Mısır referansları ön planda.

Yazı: İlayda Güler, Cem Kayıran